Budownictwo przemysłowe należy do tych najbardziej wymagających. Hale produkcyjne, magazynowe, niezbędne obiekty socjalne i wiele innych budynków mających za zadania podnosić efektywność pracy to wyzwanie dla inwestorów i architektów. Konstrukcje te muszą być trwałe, dostosowane do technologii produkcji i niezawodne. Czy hale stalowe odpowiadają na te potrzeby? Sprawdźmy!

Konstrukcja stalowa – trwałość i bezpieczeństwo nawet w trudnych warunkach

Ciężki sprzęt, linia produkcyjna nie zatrzymująca się ani na chwilę, wymagające materiały, ryzyko wypadków, a w naszym klimacie także złe warunki pogodowe – hale przemysłowe narażone są na wiele szkodliwych czynników. Właśnie dlatego muszą być trwałe i niezawodne, a także gwarantować bezpieczeństwo ludziom w nich pracującym. Konstrukcja stalowa hali spełnia wszystkie te wymagania. Stal jest materiałem budowlanym o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych, a odpowiednio zabezpieczona wykazuje wysoką odporność korozyjną. Świetnie znosi ściskanie i rozciąganie, a co więcej, dzięki rozwojowi technologii, można ją dodatkowo wzmocnić. Najlepsi producenci hal stalowych zaoferują ci stal zabezpieczoną przed rdzewieniem, odporną na ścieranie i kwas, dobrze znoszącą zmienne naprężenia czy temperatury. Doświadczone firmy trafnie określają także stopień obciążenia ogniowego inwestycji i dobierają najodpowiedniejsze materiały do produkcji całej konstrukcji. Tak wzniesiona i zabezpieczona stalowa hala przemysłowa spełni wszystkie normy, posłuży Ci bezawaryjnie długie lata i stanie się miejscem bezpiecznej, wydajnej produkcji, nawet przy dużych wymogach eksploatacyjnych.

Przemysłowa hala stalowa – to się sprawdza!

Hala przemysłowa musi zostać ściśle dopasowana do charakteru produkcji i odpowiadać stosowanym przez wytwórcę technologiom tak, by mogła funkcjonować jak najefektywniej. To duże wyzwanie dla projektantów i wykonawców. Czy hala stalowa potrafi mu sprostać? Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym obszarom.

1. Wysokość i rozpiętość stalowej hali przemysłowej

Duża wysokość, a także niespotykana w budownictwie tradycyjnym rozpiętość hali stalowej (jedna nawa może mieć nawet 70 m i więcej, bez dodatkowych podpór) pozwalają odpowiednio zaaranżować przestrzeń – wydzielić bezpieczne strefy dla pieszych pracowników, zorganizować drogi dla pojazdów, pomieścić regały do tymczasowego składowania części czy gotowych towarów. Lekkość stali, która pozwala na uzyskanie dużej rozpiętości hal, ma także znaczenie podczas umieszczania w niej różnego rodzaju bram i przejść. W halach stalowych może być ich wiele i mogą osiągać znaczne wymiary. Dzięki temu poruszanie się nawet dużych maszyn przemysłowych jest o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze.

2. Możliwość montażu urządzeń produkcyjnych w hali stalowej

Do przemysłowej hali stalowej o dużej rozpiętości z łatwością można wstawić każdy sprzęt, nawet o dużych gabarytach. Już na etapie projektu hali stalowej można zdecydować o konieczności używania suwnic z transportem podpartym lub podwieszanym, wybrać konstrukcję hali ze ścianą szczytową nośną lub z nawisami. Wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonych producentów hal stalowych, by stworzyć budynek, który będzie w pełni dopasowany do potrzeb produkcji.

3. Pomieszczenia specjalne w hali stalowej

Przedsiębiorstwa przemysłowe oprócz hali produkcyjnej potrzebują także pomieszczeń biurowych czy socjalnych. Mają one zupełnie inne wymagania i muszą spełniać inne normy. Dobrze zaprojektowana hala stalowa może mieć jednak kilka czy kilkanaście pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, w tym tzw. pomieszczenia czyste. Jeśli zajdzie taka potrzeba, konstrukcje stalowe doskonale sprawdzą się także w skomplikowanych kompleksach budynków o bardzo dużej powierzchni łącznej.

Konstrukcja stalowa wykorzystana do budowy hali produkcyjnej
Konstrukcja stalowa wykorzystana do budowy hali magazynowej

Hala stalowa – przestrzeń idealna dla wymagającego przemysłu spożywczego czy farmaceutycznego

Niektóre gałęzie przemysłu są bardziej wymagające od innych. Należą do nich m.in. przemysł ciężki, przemysł elektrotechniczny i elektryczny, przemysł spożywczy czy przemysł farmaceutyczny. Hale przemysłowe budowane na ich użytek muszą spełniać niezwykle restrykcyjne normy. Podczas gdy w przemyśle ciężkim najistotniejsze są parametry wytrzymałościowe hali, o których już pisaliśmy, hale dla pozostałych rodzajów przemysłu muszą pozwolić na wytwarzanie i przechowywanie towarów w bardzo ściśle określonych warunkach. Hale stalowe świetnie się do tego nadają. Najlepsi producenci konstrukcji stalowych dysponują materiałami, które odpowiadają wszystkim standardom – dopuszczono je do kontaktu z żywnością i lekami, są odporne na korozje, łatwo je utrzymać w czystości. Takie firmy często mogą także pochwalić się dodatkowymi certyfikatami jakości, które gwarantują, że wybierasz sprawdzone rozwiązania. Żadnym problemem nie jest również konieczność utrzymania w hali przemysłowej stałej, określonej temperatury. Hale stalowe można skutecznie zaizolować, wyposażyć w ogrzewanie, klimatyzację czy agregaty chłodnicze (świetnie sprawdzą się więc jako chłodnie lub mroźnie). Dobrze zaprojektowana i zbudowana hala stalowa doskonale zabezpieczy każdy, nawet najbardziej skomplikowany proces produkcji i pozwoli na odpowiednie przechowywanie.

Budowa hali stalowej – elastyczność na każdym etapie

W dzisiejszych czasach jedynym pewnikiem jest zmiana. Także w przemyśle cały czas pojawiają się nowe potrzeby, ewoluują technologie. Właśnie dlatego tak istotne jest, by od samego początku być na to gotowym. Hala stalowa Ci na to pozwoli. W przeciwieństwie do hali przemysłowej zbudowanej tradycyjnymi metodami, stalową konstrukcję łatwo zmodyfikujesz, w dodatku o wiele mniejszym kosztem. W grę wchodzi m.in.:

  • rozbudowa hali stalowej,
  • wzmocnienie konstrukcji stalowej (podczas modernizacji procesu technologicznego wzrastają  niekiedy obciążenia),
  • dodanie izolacji,
  • przeniesienie hali stalowej w inne miejsce.