W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi, że coraz więcej obszarów pracy podlega automatyzacji. Również w przypadku zarządzania dachem płaskim nie trzeba polegać wyłącznie na ręcznym lub naocznym nadzorze. Można w tym celu wykorzystać nowoczesne technologie i ograniczyć ryzyko ludzkich błędów do minimum. W niniejszym artykule przedstawiamy rozwiązanie firmy Sense Monitoring, które wdrożono w halach Llentab na przykładzie zakładu firmy Oknoplast.

Budynki wielkopowierzchniowe, ze względu na ekonomię, projektuje się z dachem o małym nachyleniu, a odprowadzenie wody bardzo często uzyskuje się przy zastosowaniu wpustów wewnętrznych. Rozwiązanie to, choć sprawdzone, wymaga odpowiedniej kultury pracy obsługi, aby na bieżąco sprawdzać ich drożność. Niemniejszą udręką mogą okazać się potencjalne przecieki, których częstą przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne pokrycia dachu powstałe podczas odśnieżania. Również kontrolowanie dopuszczalnego obciążenia śniegiem wymaga pracochłonnych i niezbyt dokładnych pomiarów ręcznych. A ewentualne zaniedbania mogą być bardzo kosztowne lub wręcz tragiczne w skutkach – wystarczy wspomnieć choćby niedawne przypadki takie jak zapadnięcie się dachu hali po byłym salonie Media Markt w Gdańsku czy zawalenie się dachu w lubelskim salonie samochodowym lub szeroko nagłośnioną, największą katastrofę budowlaną współczesnej Polski w hali Międzynarodowych Targów Katowickich sprzed lat.

Ryzyko podobnych wypadków można jednak ograniczyć do minimum, stosując automatyczne systemy pomiarowe. – Znając typowe problemy zarządców i kierowników utrzymania ruchu, wiemy, że każda usterka może być przyczyną mniejszych lub większych strat – mówi Przemysław Gałązka, Prezes Zarządu firmy Sense Monitoring, producenta systemu Sense S-One. – Dlatego oferujemy usługę, która na bieżąco rejestruje zdarzenia potencjalnie niebezpieczne, poczynając od zatkanych wpustów, poprzez nasiąkanie warstw izolacji, a kończąc na ciężarze zalegającego śniegu.

System Sense S-One opiera się na unikalnej metodzie pomiarowej przy zastosowaniu stosunkowo prostych urządzeń. – Na układ pomiarowy składa się sieć czujników laserowych montowanych w punktach oparcia dźwigarów dachowych oraz tarcze pomiarowe rozmieszczone w miejscach największych ugięć. Wyniki pomiarów analizowane są w chmurze, do której użytkownik uzyskuje dostęp za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej – wyjaśnia Artiom Komardin, konstruktor w firmie Sense Monitoring. – Nasz system pomaga zarządcy budynku w codziennej pracy, nie obciążając przy tym personelu dodatkowymi obowiązkami. O przekroczeniu jakichkolwiek wskaźników automatycznie informujemy klienta za pośrednictwem e-mail lub SMS, umożliwiając mu podjęcie środków zaradczych, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi, że coraz więcej obszarów pracy podlega automatyzacji. Również w przypadku zarządzania dachem płaskim nie trzeba polegać wyłącznie na ręcznym lub naocznym nadzorze. Można w tym celu wykorzystać nowoczesne technologie i ograniczyć ryzyko ludzkich błędów do minimum. W niniejszym artykule przedstawiamy rozwiązanie firmy Sense Monitoring, które wdrożono w halach Llentab na przykładzie zakładu firmy Oknoplast.

Skuteczność sytemu S-One potwierdzają zadowoleni klienci. – Decyzja o instalacji systemu Sense S-One była dość oczywista. Jest to jedyny dostępny system, który nie ingeruje ani w konstrukcję (brak wiercenia, spawania) ani nie ogranicza pracy zakładu – zachwala Paweł Wilczek, inż.ds. infrastruktury w Dziale Utrzymania Ruchu zakładu Oknoplast w Ochmanowie k. Krakowa. – A w naszym zakładzie ruch produkcyjny jest naprawdę maksymalny. Jesteśmy firmą niezwykle innowacyjną i otwartą na nowe technologie, zatem nie trzeba było nas długo przekonywać – dodaje.

Rozwiązanie Sense S-One świetnie sprawdza się w wielu rodzajach konstrukcji budowlanych, także w halach stalowych, których najlepszym przykładem jest wspomniany wyżej zakład produkcyjny Grupy Oknoplast. – Budowa tego zakładu to kawałek historii naszej firmy – mówi Michał Szpilewski, Prezes Zarządu firmy Llentabhallen, producenta hal stalowych. – Rozpoczęliśmy współpracę z Grupą Oknoplast w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, budując pierwsze 3600 m2. Kolejno powstawały nowe budynki, które na chwilę obecną mają łącznie 38 tysięcy m2 – wspomina. – System Llentab doskonale wpisał się w potrzeby bardzo dynamicznie rozwijającej się Grupy Oknoplast. Tu wszystkie hale były szyte na miarę, decydowała technologia produkcji. Dzięki pomysłowości naszej grupy konstruktorów zaproponowaliśmy optymalne rozwiązania, które umożliwiły łatwe połączenie hal wybudowanych przez nas wcześniej z dopiero powstającymi. Dużym ułatwieniem był zastosowany system obudowy ścian produkcji Llentab blacha-wełna-blacha z fabrycznym otworowaniem, co pozwoliło nam przenosić lub zdemontować cześć ścian poprawiając komunikację między halami – opisuje Szpilewski, dodając na koniec: – Część obiektów wybudowanych przez nas to otwarte wiaty, stale narażone na warunki atmosferyczne. W takich obiektach hale Llentab doskonale się sprawdzają, gdyż cała konstrukcja jest bardzo dobrze zabezpieczona antykorozyjnie. Wszystkie elementy konstrukcji ocynkowane są na gorąco. Zapewnia to halom długowieczność nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Myślę, że tak długa współpraca to dowód na dobrą jakość hal Llentab oraz bardzo dobre dopasowanie do wciąż rosnących potrzeb klienta.

Grupa OKNOPLAST została założona w 1994 roku w Krakowie. Jej celem jest tworzenie estetycznych okien najlepszej jakości. Wraz z rozwojem firmy rozrósł się również asortyment oferowanych produktów. Dziś Grupa OKNOPLAST oddaje w ręce Klientów między innymi okna o niezrównanych parametrach, drzwi tarasowe, rolety zewnętrzne, drzwi zewnętrzne, akcesoria do okien i drzwi oraz stolarkę aluminiową. Jakość okien Grupy OKNOPLAST potwierdzają liczne nagrody i uznanie rzeszy zadowolonych Klientów na całym świecie. W swoich działaniach firma stawia na innowacyjność, dlatego produkty, które oferuje, to nie tylko nowoczesny czy klasyczny design, ale również najnowsze technologie zapewniające najlepsze parametry produktów. Blisko 25 lat doświadczenia, miliony sprzedanych okien, tysiące salonów w całym kraju i za granicą – wszystko to sprawia, że Grupa OKNOPLAST jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży okiennej, a to zobowiązuje!
oknoplast.com.pl

SENSE MONITORING Sp. z o.o. to młoda firma założona przez doświadczonych inżynierów budownictwa, geodezji i informatyki. Na swoim koncie ma liczne wyróżnienia, m.in. laur drugiej edycji konkursu Startupy w Pałacu czy zwycięstwo w kategorii Smart City w konkursie European Startup Awards 2017. Jedyny polski startup w Top10 na Wolves Summit. System Sense S-One stosowany jest obecnie w budynkach o łącznej powierzchni 144 000 m2, m.in. w halach logistycznych, sklepach wielkopowierzchniowych czy zakładach produkcyjnych. Od przyszłego roku firma planuje wejście na rynki skandynawskie i państw Europy Wschodniej.
sense.com.pl

Firma LLENTABHALLEN na rynku polskim istnieje od 1992 roku i w swoim dorobku ma wybudowanych ponad 1900 hal. Szwedzka marka LLENTAB od przeszło 45 lat znana jest w Europie dzięki wybudowaniu ponad 10 000 hal stalowych. Firma wyróżnia się elastycznym podejście do projektowania, produkcji i montażu hal z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klientów, wykorzystując unikatowe rozwiązania mające wymierny wpływ na funkcjonalność, trwałość i estetykę nawet po wielu latach użytkowania. Hale LLENTAB wykorzystywane są w różnorodny sposób, m.in. jako zakłady produkcyjne (w tym hale dla przemysłu spożywczego), magazyny (również te wysokiego składowania), sklepy wielkopowierzchniowe, salony wystawiennicze, hangary, budynki inwentarskie itp. Tylko wyobraźnia może ograniczyć wygląd hali stalowej w systemie LLENTAB.

Sense Monitoring Oknoplast