W tym artykule opiszemy trzy hale stalowe, które wybudowaliśmy w lutym 2019 roku. Jednym z głównych zakresów naszej działalności jest produkcja hal stalowych różnego typu. Wykonujemy obiekty o zróżnicowanym przeznaczeniu, najczęściej są to hale produkcyjne oraz magazynowe, ale nie tylko.

 

PL4509 POTRYKUS (odbiór 19.02.2019)

W centrum Chojnic (woj. pomorskie) przy głównej trasie została przez nas wybudowana hala handlowa o powierzchni 781 m2 (24,8 × 31,5 × 4,0 m).

Hala z płyty warstwowej
Zarówno ściany jak i dach w tej hali wykonane są z płyty warstwowej. Ściany są w typie 7 izolacji. Izolację cieplną stanowi tutaj 100 mm warstwa pianki poliuretanowej zapewniająca temperaturę wewnątrz obiektu 16 i więcej stopni Celsjusza. Nachylony pod kątem 1° dwuspadowy dach pokryty jest również płytą warstwową, która izolowana jest pianką poliuretanową o grubości 140 mm – dalej załażeniem jest tutaj, aby utrzymać temperaturę wewnątrz obiektu 160C i więcej. Dodatkowo słupy obiektu zabezpieczone są ogniowo do R30 – konstrukcja hali ma odporność ogniową klasy „D”.

Jako że jest to hala handlowa, zamontowaliśmy ościeża do witryn sklepowych. W dodatkowym wyposażeniu znajduje się m.in. drabina aluminiowa prowadząca na dach i uchwyt asekuracyjny wzdłuż kalenicy.

PL3928 PMW NIDZICA (odbiór 13.02.2019)

Innym budynkiem, który oddaliśmy do dyspozycji, jest hala produkcyjna dla firmy PWM Nidzica. Nasz Inwestor zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych, sof, narożników, oferując przy tym bardzo szeroki wybór tkanin. Salony PWM można znaleźć w całej Polsce.

Izolacja hali
Stworzony przez nas w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) obiekt ma powierzchnię 2704 m2 (37,5 × 72,1 × 3,4 m). Do izolacji ścian w typie 7 użyliśmy płyty warstwowe wypełnione wełną mineralną o grubości 170 mm zamocowane w układzie poziomym. Izolacja dachu z wełną szklaną o grubości 250 mm jest w typie 5. Wszystkie użyte materiały zapewniają utrzymanie temperatury minimum 160C wewnątrz hali. Dwuspadowy dach nachylony jest pod kątem 4°.

Dodatkowe wyposażenie hali
Projekt hali produkcyjnej obejmuje też montaż witryn aluminiowych z drzwiami jednoskrzydłowymi, okna których umieściliśmy 6 sztuk (o wymiarach 4,2 × 1,2 m), drzwi aluminiowe, doświetla dachowe połaciowe z płyty poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym z folią paroizolacyjną.
To jeszcze nie wszystko, budowa hali objęła także wyłazy dachowe otwierane ręcznie ze wspomagającą sprężyną gazową i klamką blokowaną kluczykiem. Umieściliśmy ich 4 sztuki – każda o wymiarze 0,8 × 0,8 m. Do tego postawiliśmy w hali dwie ściany działowe z płyty warstwowej wypełnionej wełną mineralną i okładzinami z blachy stalowej. Ich grubość to 100 mm zaś długość 36,6 m. Wewnątrz hali wydzielona jest część biurowa i socjalna.
Hala posiada attykę do poziomu kalenicy na dwóch ścianach długich.

PL4282 POLIMARKY (odbiór 14.02.2019)

Polimakry to polski producent tworzyw sztucznych przeznaczonych do wytłaczania i formowania wtryskowego. Posiada nie tylko najnowocześniejszy park maszynowy, centrum Badań i Rozwoju, lecz także wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy nieustannie czuwają nad utrzymaniem najwyższej jakości.
Firma wysyła swoje towary do Polski i Europy. Bierze też udział w projekcie unijnym, który ma na celu wdrożenie wyników prac B+R i uruchomienie linii produkcyjnej w nowo wybudowanym przez nas zakładzie produkcyjnym w Zaczerniu (woj. podkarpackie).

Projekt hali produkcyjnej i magazynowej
Stworzyliśmy obiekt o wielkości 65,0 × 67,0 × 10,3 m, a także przybudówkę o wymiarach 11,0 × 30,2 × 10,9 m, co daje łączną powierzchnię 4687 m2. Elewacja jest czterokolorowa, a budynek przygotowany do rozbudowy po długość. Ściany hali wykonane są z płyt warstwowych układanych poziomo wypełnionych wełną light, zaś dach hali (nachylony jest pod kątem 1°) izolowany jest wełną mineralną o grubości 22 cm układaną dwuwarstwowo z przesunięciem spoin.

Specjalne wyposażenie hali
W części produkcyjnej obiekt przygotowany jest do montażu suwnicy o nośności 3,2 tony – z jednej strony suwnica osadzona będzie na żelbecie z drugiej zaś na słupach stalowych. Hala przygotowana jest pod montaż automatycznego systemu regałów. W doku przeładunkowym zamontowano: bramę Hörmann wyposażoną w napęd elektryczny, hydrauliczną platformę wyrównawczą z wysuwaną krawędzią, dwa specjalnie wzmocnione gumowe odboje obudowane stalową blachą, mechaniczną kurtynę uszczelniającą oraz naprowadzacze kół.
Ochronę przeciwpożarową zapewniają m.in. klapy dymowe zamontowane w pasmach świetlnych. Wszystkie klapy dymowe wyposażone są w siłowniki pneumatyczne i termowyzwalacz.