PL4578 Stokrotka (odbiór hali 19.12.2018 r)

W grudniu zakończyliśmy budowę kilkunastu hal. Jedną z nich jest hala przeznaczona pod sklep sieci „Stokrotka”. Inwestorem tego projektu jest pan Roman Kozłowski.

Wybudowana przez nas hala stalowa mieści się w Białymstoku przy ul. Boruty 7, ma wymiary 36 na 26 m i 4 m wysokości. Budowa obiektu rozpoczęła się na gotowym fundamencie betonowym, który został przygotowany przez Inwestora według naszych wytycznych. Halę częściowo zamontowaliśmy na murowanej ścianie oporowej. Sam budynek skonstruowany jest na poprzecznych ramach stalowych ułożonych w taki sposób, by dach był nachylony pod kątem 2°.

Dzięki fabrycznie wykonanym otworom w stosowanych przez nas profilach giętych na zimno, mamy możliwość sprawnego, szybkiego, ale przede wszystkim bardzo dokładnego zamontowania ich na placu budowy. Nie trzeba także przycinać elementów, gdyż wszystkie docierają na plac budowy w rozmiarach, które przewiduje projekt hali. Poszczególne części łączymy za pomocą ocynkowanych śrub klasy 8.8. Istotne jest, aby cynkowa powierzchnia nie została uszkodzona, dlatego nie stosujemy spawów, które mogłyby to spowodować. Oprócz tego stosowane przez nas elementy konstrukcyjne wykonane są z wysokiej jakości stali ocynkowanej na gorąco, jest to tzw. ocynk hutniczy. Hala została wykonana w klasie D odporności ogniowej co jest wymagane dla obiektów handlowych.

Dach hali z zewnątrz został pokryty membraną z folii PVC Protan o grubości 1,5 mm, która została zamontowana mechanicznie dzięki łącznikom teleskopowym z wkrętami oraz zgrzana na zakładach. Izolację z kolei wykonano z wełny mineralnej o łącznej grubości 200 mm. Dodatkowo między wełną a blachą została umieszczona folia dająca izolację paroszczelną. Jedną z warstw sufitu stanowi blacha stalowa wysoko profilowana, również ocynkowana na gorąco i zamocowana kołkami wstrzeliwanymi i ocynkowanymi wkrętami stalowymi. Projekt hali przewiduje dla dachu budynku obciążenie systemem klimatyzacyjnym o ciężarze do 300 kg plus 20kg dodatkowego obciążenia użytkowego na każdy metr kwadratowy sufitu, co daje możliwość podwieszenia do konstrukcji na całej powierzchni hali łącznie ponad 18 ton urządzeń.

Ściany hali pokryto płytami warstwowymi zamontowanymi w układzie pionowym przy pomocy wkrętów samowiercących. Wypełnia je pianka poliuretanowa, zaś zewnetrzną warstwę stanowi blacha stalowa o grubości 0,5 mm, zabezpieczona dodatkowo lakierem poliestrowym.

Budowa hal stalowych obejmuje także dbałość o dobre oświetlenie wnętrza budynku. Zastosowaliśmy w tym celu pasma świetlne firmy Essmann, które wykonane są z sześciokomorowej płyty poliwęglanowej, w kolorze mlecznym, o grubości 16 mm. Pasma świetlne są wyposażone w konsole z zaczepami dla osobistego bezpieczeństwa, gdy prowadzone są prace montażowe lub konserwacyjne na powierzchni dachu.

Hala wykończona została attyką na wszystkich ścianach do poziomu kalenicy.

Wody opadowe z dachu hali, odprowadzane są poprzez podciśnieniowy system rur z podgrzewanymi wpustami.