Wielu osobom hala stalowa kojarzy się z prostym, jednonawowym budynkiem. Nic bardziej mylnego! Modułowa konstrukcja hali stalowej, z prawie nieograniczonymi możliwościami łączenia gotowych elementów, sprawia, że projektanci i inwestorzy mają szerokie pole do popisu. Rodzajów hali stalowych jest bowiem tyle, ile ich przeznaczeń – niemal nieskończenie wiele!

Rodzaje hal stalowych – podział

Hale stalowe można podzielić ze względu na ich konstrukcję czy sposób budowy. Wyróżniamy wtedy budynki jedno- lub wielonawowe, z dachem o różnych kątach nachylenia, o ścianach nośnych lub z nawisem, izolowane lub nie. Możliwości jest tutaj bardzo wiele, bo gotowe hale stalowe, mimo że powstają z wcześniej przygotowanych prefabrykatów, dopasowuje się z łatwością do różnorodnych potrzeb inwestorów. Właśnie dlatego hale stalowe najlepiej dzielić ze względu na sposób ich wykorzystywania, to on bowiem ma największy wpływ na finalną konstrukcję budynku.

Doświadczeni producenci wiedzą, że budowę hali stalowej warto dobrze zaplanować już na początku tak, by mogła jak najszybciej i jak najlepiej służyć swoim celom przez długie lata. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług tych firm, które zaoferują Ci pomoc doświadczonych projektantów czy też przedstawicieli handlowych pełniących również rolę doradców technicznych. To oni, po wykonaniu odpowiedniej analizy funkcyjnej i ekonomicznej, zaoferują Ci najlepsze dla Twojej inwestycji rozwiązania. Będą również w stanie elastycznie dopasować się do Twoich potrzeb.

A czym może stać się hala stalowa? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Hale produkcyjne lub przemysłowe – stalowe bezpieczeństwo Twojego biznesu

Produkcja to często niezwykle rygorystyczny i skomplikowany proces. Wymaga on zachowania odpowiednich norm – zarówno tych dotyczących jakości wytwarzanych produktów, jak i bezpieczeństwa pracowników. Dlatego tak ważne jest, by pomieszczenie, w którym produkcja się odbywa, było odpowiednio przystosowane – spełniało wszystkie standardy i usprawniało pracę. Hale stalowe świetnie się w tej roli sprawdzają.

Po pierwsze: stalowe hale produkcyjne są bezpieczne i będą Ci służyć przez długie lata. Stal jest materiałem trwałym i odpornym na trudne warunki. Dobry producent konstrukcji stalowych określi stopień obciążenia ogniowego Twojej inwestycji i dobierze materiały odpowiadające przepisom i Twoim oczekiwaniom.

Po drugie: hale stalowe są funkcjonalne. Zamontujesz w nich zarówno suwnicę z transportem podpartym, jak i podwieszanym. Bez trudu można stworzyć również przestrzeń do przechowywania nawet wymagających materiałów, a także zadbać o tzw. czyste pomieszczenia – część socjalną dla pracowników (np. szatnię) czy biura.

Przykład hali stalowej przemysłowej
Hale stalowe produkcyjne

Hale magazynowe – przechowywanie w każdych warunkach

Hale stalowe to doskonałe magazyny. Co więcej, jest w nich możliwe składowanie także towarów bardziej wymagających. W zależności od przeznaczenia magazynu, na etapie projektu wystarczy pamiętać o wymaganej wysokości (hale wysokiego składowania) a także należy zadbać o odpowiednią izolację (choć warto pamiętać, że sprawdzeni producenci mogą dodać izolację także później – gdy z czasem pojawi się taka potrzeba).

  • Dla towarów niewymagających – nieizolowane hale stalowe
  • Dla wyrobów farmaceutycznych i spożywczych – chłodnie
  • Dla produktów elektronicznych – w pełni izolowane hale stalowe

A to tylko kilka z wielu branż, którym hale stalowe skutecznie posłużą jako magazyny. Modułowe konstrukcje stalowe, z logistycznego punktu widzenia, odznaczają się także inną ważną zaletą – mają wiele rozmiarów i łatwo je rozbudować. Dzięki temu możesz zacząć od postawienia mniejszej hali magazynowej, np. o powierzchni 600 m2 i wysokości składowania 6,5 m, a wraz z rozwojem swojego biznesu, rozbudować magazyn.

Hala stalowa magazynowa Witoplast
Hala stalowa magazynowa Eurocopert

Hale handlowe lub usługowe – wizytówka Twojej firmy

Kupujemy oczami – to powiedzenie dość trafnie oddaje istotę branży handlowo-usługowej. By sprzedać produkt, musimy go jak najlepiej zaprezentować. Nic więc dziwnego, że także budynki, w których przedstawiamy swój towar powinny wyglądać estetycznie. A hale handlowe, wbrew obiegowym opiniom, mogą być naprawdę wyrafinowanymi i eleganckimi konstrukcjami! Wystarczy zdecydować się na usługi producenta, który zaoferuje Ci różnego rodzaju elewacje, bogatą gamę kolorystyczną ścian czy atrakcyjne wykończenia architektoniczne, a także pomoc doświadczonych projektantów. Będą oni czuwać nad tym, by budynek nie tylko był wygodny w użytkowaniu dla Ciebie i Twoich klientów, ale także zachęcał swoim wyglądem.

Hala stalowa handlowa FreshMarket
Hala stalowa handlowa Koźmiński

Hale dla przemysłu spożywczego – spełnienie restrykcyjnych norm

Przemysł spożywczy jest jednym z najbardziej wymagających. Zakłady wytwarzające i przechowujące żywność muszą przestrzegać restrykcyjnych norm (np. działać zgodnie z systemem HACCP), by produkowane przez nie towary były bezpieczne. Odpowiednio zaprojektowane hale dla przemysłu spożywczego spełniają te surowe kryteria, nie tracąc nic ze swojej trwałości, elastyczności i szybkości montażu.

Do stworzenia konstrukcji hali stalowej dla przemysłu spożywczego najlepiej wybrać producenta, który zbuduje ją ze spełniających wymogi płyt warstwowych, wdroży sprawdzone technologie, zapewniające skuteczne działanie mroźni czy chłodni (np. metodę ocynkowania ogniowego), a także zadba o pożądane parametry wytrzymałościowe.