Przechodzenie na odnawialne źródła energii jest faktem, którego nie można lekceważyć. W najbliższych latach Polska ma do dyspozycji około 20 miliardów złotych (z Funduszu Modernizacyjnego) na rzecz modernizacji sektora energii.

Na koniec listopada 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 7122 MW. Oznacza to wzrost o 92,3% w stosunku do listopada 2020 r. Pojawiło się 48 160 sztuk nowych instalacji PV o łącznej mocy 421,5 MW, co stanowiło prawie wszystkie nowe instalacje OZE (48 171 sztuk). Przeciętna moc nowej instalacji fotowoltaicznej powstałej w listopadzie 2021 r. to 8,7 kW.

Warto zauważyć, że stan mocy elektrycznej zainstalowanej dla wszystkich rodzajów źródeł (konwencjonalnych i odnawialnych) w listopadzie 2021 r. wyniósł prawie 54,8 GW. OZE ma tutaj udział 30% (16,3 GW). W sektorze OZE fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce z 44-procentowym udziałem – w listopadzie po raz pierwszy wyprzedziła elektrownie wiatrowe (7000 MW). Według prognozy IEO moc zainstalowana w fotowoltaice w 2022 roku podwoi swoją wartość z końca 2020, a na koniec 2025 roku może wynieść 15 GW.

Dachy budynków są tutaj jednym z głównych obszarów rozwoju. Potencjał w tej dziedzinie jest ogromny. Dzisiejsze nowoczesne i wydajne panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną również w pochmurne dni, a także działają dalej – w ograniczonym zakresie – gdy  pokryje je mróz lub lekka pokrywa śnieżna. Na dachach o niewielkim nachyleniu możliwe jest instalowanie nawet paneli skierowanych na wszystkie cztery strony świata, a panele umieszczone na pionowych ścianach budynków nie są tu wyjątkiem.

Enterprise Stargard, ul. Śniadeckiego 2

Współczesne panele fotowoltaiczne mają gwarancję na minimum 12 lat. W związku z tym, iż w 25 roku eksploatacji będą nadal posiadały ok. 80% mocy, nietrudno obliczyć, że elektrownia fotowoltaiczna jest racjonalną inwestycją ze zwrotem w okresie 5 lat, biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny energii elektrycznej. Nic zresztą nie wskazuje na to, że ceny te spadną w przyszłości.

Średni koszt budowy dla układu o mocy 1 kW to 3500 zł netto. Przy założeniu, że wytworzy on 1 MWh rocznie (która to jednostka wraz z kosztami przesyłowymi obecnie oznacza wydatek od 700 zł do 1100 zł), okres zwrotu wyniesie nawet poniżej 4 lat. W zależności od struktury zapotrzebowania na energię oraz dostępnej powierzchni dachu, instalacja fotowoltaiczna obniży roczne rachunki związane z energią elektryczną nawet do 50%. Warto pamiętać, że projekty fotowoltaiczne o mocach powyżej 50 kW wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Dopełnienie kwestii urzędowych zajmuje średnio od 5 do 12 miesięcy. W celu ułatwienia instalacji fotowoltaiki konieczne bywa także podjęcie właściwych kroków już na początku projektowania. To dlatego, że panele wiążą się ze zwiększonym obciążeniem, a czasami również z koniecznością wykonania otworów kotwiących w dachu.

Peka Swarzędz Jasin, ul. Wrzesińska 183
Martexpol_Zielona Góra, ul. Trasa Północna

LLENTAB ma swoje korzenie na zachodnim wybrzeżu Szwecji i od początku swojego istnienia uczy się żyć w harmonii z lokalnym środowiskiem naturalnym. Dlatego od dawna stara się minimalizować zużycie materiałów. Budynki dostarczane przez LLENTAB zwykle wykorzystują do 20% mniej stali niż rozwiązania konkurencyjne. Ostatnio firma zmodernizowała system ogrzewania w swoim zakładzie produkcyjnym w Kungshamn oraz zainstalowała kompletne oświetlenie LED również w zakładzie produkcyjnym w Gdańsku. Zmniejszone zużycie energii to jednak tylko jeden aspekt dwuosiowej strategii. Drugą oś stanowi dążenie do korzystania z jak najczystszej energii elektrycznej, w tym  pochodzącej z odnawialnych źródeł. W Gdańsku planowana jest rozbudowa zakładu produkcyjnego z uwzględnieniem paneli fotowoltaicznych na dachu hali.

Już teraz liczba budynków wyposażonych w panele fotowoltaiczne widocznie z roku na rok wzrasta, a ich instalowanie stanie się wkrótce stałym, standardowym elementem niemal każdego nowego budynku. Nie mamy tu na myśli mody na bycie eko, a raczej to, że dziś własne wytwórcze źródła energii są bardzo opłacalną inwestycją.

Firma LLENTAB o każdym projekcie myśli kompleksowo i nie inaczej jest w wypadku wielkiego projektu, jakim jest przechodzenie na bardziej nowoczesne źródła energii. LLENTAB jest gotowy na fotowoltaikę i posiada już standardowe rozwiązania dla różnych typów pokryć dachowych.