Budynki stalowe firmy LLENTAB wyróżniają się wysoką jakością i atrakcyjnym wyglądem. Celem jest uwzględnienie wszystkich potrzeb klienta w zakresie wymagań dla obiektu, kładąc nacisk na jego wygląd, który wpasuje się w otoczenie. W tym zakresie LLENTAB współpracuje z architektem Janem Kupcem (STUDIO A), który zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania.

Jakie są Pana najważniejsze zadania w ramach przygotowań do budowy hal stalowych LLENTAB?

Moim zadaniem jest projektowanie hal – od samego początku po fazę końcową. Począwszy od szkicu, skończywszy na rysunkach faktycznie wykorzystywanych podczas budowy. Jeżeli chodzi o wymagania dotyczące wyglądu i rozkładu, zawsze zależy to od wytycznych inwestora. Niektórzy inwestorzy mogą powiedzieć, że ponieważ hala będzie usytuowana wewnątrz kompleksu, nie potrzebuje żadnego specjalnego wyglądu. Inni chcą, aby ich hale były reprezentacyjne. W szczególności hale, które mają być zlokalizowane od frontu i przy głównych drogach często mają reprezentować firmę poprzez swój wygląd, dlatego więc nacisk na to jak wyglądają jest znacznie większy. W budynkach takich często mieszczą się również biura, co oznacza, że wymaga się więcej przeszkleń, w szczególności szklanych elewacji. Funkcjonalność często jest preferowana kosztem estetyki, jeśli chodzi o hale, ale sytuacja ta ulega poprawie.

Jak w tej kwestii wygląda sytuacja w Europie?

Kiedy wyjeżdżam za granicę, zawsze oczywiście patrzę na hale. Na przykład, na północy Włoch, w Austrii i Niemczech można zobaczyć hale, które coraz bardziej dążą do posiadania swojego własnego DNA, jeśli można tak to ująć. Budynek firmy to sposób na jej prezentację. Nawet standardowa hala magazynowa może mieć swoją własną „osobowość”. Jeśli popatrzeć na hale budowane u nas, dominującym kolorem jest szary. To co widać, to grupa szarych hal, wszystkich wyglądających tak samo. Hale LLENTAB oferują duże możliwości w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych, ponieważ mogą być na nich różnokolorowe płyty warstwowe, blachy trapezowe, blachy sinusoidalne, kasetony, lamele, a nawet panele drewniane.

Czy do obudowy hal stalowych można użyć drewna?

Zdecydowanie. Hala wykonana z płyt warstwowych może zostać obłożona drewnem. Oczywiście należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo przeciwpożarowe, itp. Powiedzmy, że drewno zostanie użyte na frontowej stronie stalowej hali. Cieszę się, że sytuacja w zakresie wyglądu hal w naszym kraju poprawia się. Dzieje się tak prawdopodobnie dzięki kwitnącej gospodarce. Dla firm elementy wystroju w halach są sposobem na odróżnienie się od konkurencji. LLENTAB właściwie reaguje na ten trend i ma wiele do zaoferowania, jeżeli chodzi o opcje wyglądu. Oprócz wysokiej jakości hali stalowych, LLENTAB oferuje również szeroką gamę opcji ich wyglądu.

Jakie są najnowsze trendy w wyglądzie hal stalowych?

Płyty warstwowe mają różne odcienie szarości, aż po czerń. Jednym z trendów jest stosowanie do obudowy trapezowych arkuszy w antracycie lub ciemnym kolorze. Odpowiednio umieszczone logo to wszystko, czego potrzeba, aby nadać taki prosty akcent tworzony przez kolor. Nowoczesny wygląd to nie tylko jasne kolory. Firmy coraz częściej kładą nacisk na wygląd i funkcjonalność, zdając sobie sprawę, że jeśli hala wygląda dobrze i działa prawidłowo, stanowić będzie również przyjazne środowisko pracy.

LLENTAB oferuje szeroką gamę opcji kolorystycznych do stalowej obudowy hali, zakładam więc, że jako architekt ma Pan wiele możliwości wyboru w tym zakresie?

Można użyć dowolnego koloru ze skali RAL. To zawsze zależy od pomysłu klienta i odwagi architekta. Z mojej strony nie jestem wystarczająco odważny, aby wybrać kolor czerwony jako jedyny na elewacji. Stawiając sprawę w ten sposób, w projektowaniu chodzi nie tylko o jasne kolory; jak już powiedziałem, jestem zwolennikiem ciemniejszych odcieni szarości, aż po czerń, oczywiście wraz z innymi elementami designu, takimi jak elegancko wyglądające kolorowe logo na ścianie stalowego budynku. Projekt zawsze musi być dostosowany do konkretnej lokalizacji i firmy, aby każde rozwiązanie było unikalne. Powróćmy na chwilę do drewna – jeśli klient określi specyfikację hali dla firmy zajmującej się przetwarzaniem drewna, która potrzebuje sklepu z magazynem w górskim regionie w Karkonoszach, oczywistym wyborem jest użycie w projekcie drewna. W tym przykładzie drewno pasuje zarówno do lokalizacji, jak i do firmy. W innych miejscach szorstki, przemysłowy wygląd może dać perforowana lub poszerzona blacha. Rozwiązania te są odpowiednie dla firm zajmujących się obróbką metali i dla przemysłu motoryzacyjnego.

Czy kolor znaku logo firmy odgrywa rolę w wyborze kolorystyki?

Kolor znaku logo jest oczywiście brany pod uwagę. Jeśli na elewacji ma znajdować się znak logo, jej kolory będą dobierane w taki sposób, aby pasowały do logotypu. Jest bardzo dużo możliwości, a każda hala stalowa jest dla mnie wyjątkowa.

Co sprawia Panu przyjemność w projektowaniu stalowych obiektów? Nie są to wille – są to po prostu przemysłowe budowle…

Projektuję hale stalowe, a także domy rodzinne i ich wnętrza. To co sprawia mi przyjemność w tej pracy to zapał inwestora – kiedy mogę powiedzieć, że chce mieć ładnie wyglądającą halę, sprawia mi to szczęście. Czasami kończy się na tym, że oprócz części zewnętrznej projektujemy również wnętrze, starając się zapewnić, by środowisko pracy pracowników w hali było możliwie najlepsze. Zawsze postrzegam to jako duże wyzwanie. Można przyjąć bardzo różne podejścia, ale zawsze jestem szczęśliwy, kiedy bierze się pod uwagę ludzi, którzy będą pracować w hali. Podam przykład: okna w pomieszczeniach dla pracowników pracujących w ciągu dnia mogą znajdować się blisko sufitu, aby spełnić wymagania BHP dotyczące ilości światła dziennego, które dostaje się do środka, lub można je wykonać w taki sposób, by pracownicy mogli wyjść przez nie na zewnątrz i odpocząć na chwilę od pracy. Musimy zapewnić, żeby połączenie środowiska pracy ze stroną zewnętrzną znacząco poprawiało samopoczucie pracownika w swoim miejscu pracy. Firmy coraz częściej rozumieją, że pracownicy muszą czuć się dobrze w pracy, co również przejawia się w wysokiej jakości pomieszczeń, w których wykonywana jest praca. W przeszłości nacisk kładziony był na piękne wejście do części biurowej, przez które przechodzili menedżerowie i goście. Obecnie myślimy również o środowisku pracy dla pracowników.