Historia LLENTAB

Historia LLENTAB rozpoczyna się na początku lat 70-tych XX wieku w regionie Bohuslän na zachodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie szorstki lokalny klimat ukształtował firmę od samego początku.

(1972) Początek

Wiosną 1972 r. Leif LINDBLAD podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy. Powstaje LEIF LINDBLAD ENTREPRENAD AB, dostarczając fundamenty pod domy rodzinne i małe roboty budowlane.

(1976) Narodziny pomysłu

W związku z wielokrotnymi pytaniami o proste budynki magazynowe, dochodzi do uruchomienia produkcji i montażu łukowego budynku opartego na lekkiej konstrukcji z aluminiową obudową.

(1978) Pierwszy budynek stalowy

Dostarczając swój pierwszy budynek magazynowy, firma przyjęła nazwę LLENTABHALLEN, mając tylko siedmiu pracowników i używając wyłącznie pras krawędziowych do produkcji wszystkich swoich profili.

(1982) Budowanie hal stalowych

LLENTAB przenosi się do obiektu przy Hallindenvägen, ulicy w Kungshamn, gdzie znajduje się do dzisiaj. To tutaj firma buduje dwa pierwsze budynki ze stalowej konstrukcji nośnej i z obudową wykonaną z ciemnoczerwonych płyt trapezowych.

(1987) Zautomatyzowana linia produkcyjna

Aby produkować profile z ocynkowanych ogniowo kręgów LLENTAB instaluje pierwszą linię do formowania rolkowego w Kungshamn. Wydajność produkcji gwałtownie wzrasta, a rynek szwedzki staje się nagle zbyt mały. LLENTAB kieruje się na północ i otwiera pierwsze międzynarodowe biuro w NORWEGII.

(1992) LLENTAB rozwija się poza Skandynawią

Firma po raz pierwszy powiększa swój rynek wychodząc poza kraje nordyckie, tworząc LLENTABHALLEN na przeciwległym brzegu Bałtyku, w Polsce w mieście Gdańsk.

(1993-1996) …ekspansja trwa

Ekspansja poza kraje nordyckie rozwija się bardzo szybko. LLENTAB uruchamia oddziały w Niemczech w 1993 r., na Węgrzech w 1995 r. i w Czechach w 1996 r. W tym samym czasie LLENTAB rozbudowuje również swój zakład produkcyjny w Kungshamn, a także przenosi swoje biura i linię do produkcji blach do nowego obiektu.

(1999) Pierwsza poważna inwestycja międzynarodowa

LLENTAB realizuje pierwszą dużą międzynarodową inwestycję – bazę biurową i magazynową dla polskiej filii w Gdańsku. Zdolność LLENTAB do zdobywania pozycji na rynkach międzynarodowych rośnie, a potencjał firmy musi zostać zwiększony.

(2006) Dotrzymanie obietnicy

Weekendowe spotkanie wszystkich pracowników Grupy odbywa się w Pradze z okazji 10-lecia otwarcia czeskiego biura LLENTAB. Spotkanie jest następstwem wywiązania się właścicieli z obietnicy zorganizowania w/w spotkania po osiągnięciu obrotów w wysokości pół miliarda koron szwedzkich. W październiku 2006 r. LLENTAB kontynuuje ekspansję i zakłada oddział na Ukrainie.

(2007) Zmiana warty

Po 35 latach Leif Lindblad nie jest już zaangażowany w codzienną działalność firmy. W tym okresie (okresie wzrostu) obroty Grupy LLENTAB przekraczają miliard koron szwedzkich.

(2009-2010) Inwestycje

W 2009 roku LLENTAB uruchamia oddział w Słowacji. LLENTAB dokonuje szeregu dużych inwestycji – linia do produkcji profili w Gdańsku, nowy budynek z linią produkcyjną do płyt warstwowych w Kungshamn, a rok później obiekt firmy w Pradze.

(Od 2009) Oddziały w Europie

Od 2009 roku LLENTAB działa w siedmiu krajach europejskich.

(2012) Decyzja rodziny

Szybki rozwoju firmy prowadzi do tego, iż rodzina LINDBLAD, sprzedaje 50% udziałów firmie NORDSTJERNAN.

(2016) Korporacja

Jesienią 2016 r. NORDSTEJRNAN przejmuje pozostałe 50% udziałów, a LLENTAB zostaje w pełni własnością grupy inwestycyjnej NORDSTJERNAN. Nowa struktura własności daje LLENTAB kolejne możliwości dalszego rozwoju i koncentracji na tworzeniu długoterminowego wzrostu wartości firmy.

(Począwszy od 2018) Dostarczanie więcej niż hal stalowych

Właśnie dokonaliśmy przeglądu prawie 50 lat historii systemu hal stalowych z Kungshamn. Podróż od małego wykonawcy budowlanego do firmy, która ma obecnie ponad 400 pracowników, działa na siedmiu rynkach europejskich i pomyślnie zrealizowała ponad 10 000 projektów.
Zapewniamy, że ta historia będzie kontynuowana w przyszłości, dlatego zaczynamy dostarczać naszym Klientom więcej niż hale stalowe.

Ciąg dalszy nastąpi …

The LLENTAB Story