PEKA Sp. z o.o. należy do ścisłej czołówki dostawców wysokiej jakości akcesoriów meblowych. Jej dynamiczny rozwój wiązał się z koniecznością wybudowania w okresie kilkunastu lat aż czterech dużych hal – wszystkie zostały zrealizowane przez firmę LLENTAB. O tym, jak do tego doszło i czym się kierowano przy kolejnych inwestycjach, rozmawiamy z dyrektorem spółki PEKA, panem Romanem Kopczyńskim.

FIRMA PEKA WYSOKO PLASUJE SIĘ WŚRÓD DOSTAWCÓW AKCESORIÓW MEBLOWYCH.
Z CZEGO WYNIKA TEN SUKCES?

PEKA to spółka córka szwajcarskiej firmy PEKA METAL AG. Działa w Polsce od 24 lat, dzięki czemu ma już ugruntowaną pozycję na rynku akcesoriów meblowych. Obecnie oferuje akcesoria siedmiu producentów: PEKA, KESSEBÖHMER, HAWA, WESCO, AGOFORM, SCHÜCO oraz GRASS. Ich wyroby słyną z jakości, innowacyjność i przemyślanej konstrukcji. To sprawia, że są chętnie wybierane, bo firmy wykonujące meble mogą proponować nowoczesne, funkcjonale i zarazem trwałe rozwiązania.

CZYM WYRÓŻNIA SIĘ OFERTA FIRMY PEKA NA TLE KONKURENCJI?

Nasi dostawcy artykułów kładą nacisk nie tylko na sprzedaż, ale również odpowiednią promocję produktów. Chodzi o to, aby klienci mieli możliwość poznania ich zalet, walorów użytkowych i estetycznych. Dużą uwagę przywiązujemy też do wspomnianej jakości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku choćby mebli kuchennych, których żywotność jest liczona średnio na ok. 10 lat, w Polsce trochę więcej – do 14 lat. Oczekuje się więc, że będą atrakcyjnie wyglądać i przez ten czas nic się w nich nie popsuje. Dlatego zastosowane akcesoria muszą być właściwie zaprojektowane i wykonane z dobrych materiałów. Zakres oferty też nas wyróżnia. Reprezentując siedem firm, mamy na ten moment ok. 2,5 tys. aktywnie sprzedawanych produktów. Wyroby te najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni, ale mogą też być wykorzystywane w łazience czy garderobie. Wiele z nich w znaczący sposób podnosi funkcjonalność mebli, jak np. akcesoria do narożników. Jeśli meble mają kształt litery L, to tylko dzięki odpowiednim rozwiązaniom część tzw. ślepa może być efektywnie zagospodarowana.

JAK OBECNIE WYGLĄDA RYNEK MEBLI W POLSCE I KTO JEST GŁÓWNYM ODBIORCĄ PAŃSTWA AKCESORIÓW?

Rynek mebli w Polsce charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem. Konsolidacja dotyczy głównie dużych sieci, które oferują tańsze meble skrzyniowe i tapicerowane. PEKA specjalizuje się przede wszystkim w meblach kuchennych i różnego rodzaju zabudowach produkowanych na zamówienie. Głównym odbiorcą naszych akcesoriów są więc firmy i profesjonalne studia, które wykonują meble na wymiar. Ich liczba sięga kilku tysięcy, obejmuje duże, znane przedsiębiorstwa, zakłady średniej wielkości produkujące 10-15 kuchni w miesiącu, aż po małe stolarnie, które w tym samym czasie są w stanie zaprojektować i wykonać 2-3 kuchnie. Rynek mebli mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, nikt już nie wstawia tzw. gotowców. Nawet duże sklepy sieciowe zapewniają możliwość dostosowania zestawu mebli pod konkretne potrzeby, przy czym w takich przypadkach posługują się rozwiązaniami modułowymi.

Z CZEGO WYNIKAŁA KONIECZNOŚĆ BUDOWY PIERWSZEJ HALI W 2007 ROKU?

W 2005 i 2006 r. nastąpił bardzo dynamiczny rozwój naszej firmy, więc musieliśmy podejmować bardziej strategiczne decyzje odnośnie przyszłości. Potrzebowaliśmy nowych przestrzeni magazynowych, biurowych, ale również ekspozycyjnych, bo w naszej ofercie zaczęło się pojawiać coraz więcej produktów i chcieliśmy je odpowiednio prezentować. Stąd wzięła się potrzeba wynajęcia lub budowy nowego obiektu. Już w 2001 r. zakupiliśmy dużą działkę inwestycyjną, więc najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem ekonomicznym, jak
i rozwoju firmy w przyszłości było wybudowanie własnej siedziby.

W JAKI SPOSÓB DOWIEDZIELI SIĘ PAŃSTWO O FIRMIE LLENTAB I JAK DOSZŁO DO WYBORU JEJ OFERTY?

Chyba największą zasługę ma tutaj sąsiadująca z nami firma Spiral, ponieważ to u niej pierwszy raz zetknęliśmy się jako zarząd z LLENTAB. Na jej terenie znajdowała się hala, która zwróciła naszą uwagę, a teraz jest już druga i pochodzi od tego samego dostawcy. W momencie planowania budowy pierwszego obiektu zwróciliśmy się jednak do kilku różnych wykonawców, aby móc porównać zaproponowane przez nich rozwiązania. Mieliśmy przy tym jasno sprecyzowane potrzeby. Zależało nam na ścianach trójwarstwowych typu blacha-wełna-blacha i atrakcyjnym poszyciu zewnętrznym. LLENTAB od wielu lat stosuje takie rozwiązanie w budowanych przez siebie halach i ponadto we wstępnym projekcie zaproponowano nam wykończenie blachą sinusoidalną niedostępną u innych oferentów, a przynajmniej nie z tak wyraźną falą, która jest dobrze widoczna nawet z większej odległości. Sprawiło to, że wybierając wykonawcę hali, ostatecznie zwróciliśmy się w stronę firmy LLENTAB.

Roman Kopczynski Dyrektor Spolki PEKA
Roman Kopczyński, Dyrektor Spółki PEKA
Hale magazynowe dla firmy PEKA - PL0726, PL1572, PL4752
Hale magazynowe dla firmy PEKA – PL0726, PL1572, PL4752
PL4752 - Hala magazynowa wysokiego skladowania
PL4752 – Hala magazynowa wysokiego skladowania

DLACZEGO TAK WAŻNE BYŁO DLA PAŃSTWA POSZYCIE Z BLACHY SINUSOIDALNEJ?

Sprzedajemy produkty designerskie, dlatego zależało nam, aby hala obroniła się wyglądem w dłuższej perspektywie czasowej. Stąd nie mogłoby być to zwykłe, najtańsze rozwiązanie, ale takie, które zawiera w sobie coś z nowoczesnej, oryginalnej i ciekawej architektury. To jednak nie jedyne cecha wyróżniająca nasze obiekty. Szwajcarskie biuro projektowe, które opracowywało koncepcję pierwszej hali, zasugerowało nam częściowe przysłonięcie okien perforowaną blachą sinusoidalną. Zgodziliśmy się na nie, ponieważ zapewnia dwie istotne korzyści. Po pierwsze unowocześnia wygląd obiektu i wciąż jest mało budynków, w których zastosowano to rozwiązanie. Po drugie gwarantuje ochronę przed słońcem, dzięki czemu biura i część magazynowa z ekspozycją okien na stronę południową mniej się nagrzewają.