Dla zarządu firmy Invest-Tech ważne były nie tylko parametry techniczne i energooszczędność nowej hali, ale też jej efektowny wygląd – stąd też w obiekcie zastosowano szereg rozwiązań wykraczających ponad standard.

Invest-Tech to znane na polskim i europejskim rynku centrum dystrybucji oraz serwis stali nierdzewnych. Obecna na polskim rynku od 1996 roku firma oferuje usługi z zakresu cięcia stali, cięcia plazmowego, obróbki CNC, spawania, jak również produkcję kołnierzy nierdzewnych. Invest-Tech to także dostawca blach nierdzewnych, kołnierzy, rur, kolan, armatury ze stali nierdzewnej dla branż: energetycznej, chemicznej, petrochemicznej, spożywczej, ochrony środowiska, sektora przemysłu budowy maszyn. Spółka dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, w którym znajdują się maszyny i urządzania w tym: wycinarki laserowe, wycinarki wodne, przecinarki plazmowe CNC, pięcioosiowe maszyny, centra obróbcze frezarsko-tokarskie, tokarki, frezarki numeryczne, przecinarki taśmowe i wiele innych. Ze względu na rosnące potrzeby zarząd firmy zdecydował o potrzebie rozbudowy zakładu. W 2022 roku podpisana została umowa. Oddanie gotowego obiektu do użytkowania przypadło na lipiec 2023 – w Toruniu powstał obiekt nowoczesny, energooszczędny a zarazem wyróżniający się interesującymi rozwiązaniami estetycznymi.

Decyzja o budowie nowej hali wynikała z potrzeby zwiększenia powierzchni magazynowej, oraz utworzenia nowego centrum logistyczno-dystrybucyjnego przy ul. Płaskiej 12, które odciążyłoby aktualne magazyny. Dzięki najnowszej realizacji i budowie nowej hali nasze możliwości handlowe i magazynowania zwiększą się, a Invest-Tech stanie się jednym z głównych dostawców stali nie tylko na rynku polskim, ale i europejskim – podkreśla członek zarządu Sławomir Jezierski.

Ze względu na specyfikę obiektu, tj. konieczność transportowania dużych i ciężkich produktów stalowych, hala wyposażona została w dwie suwnice. Dwie duże izolowane bramy segmentowe o wymiarach 7×4,5 m umożliwiają sprawne przemieszczanie stalowych elementów o wymiarach przekraczający 6 metrów.

PL006488 INVEST TECH Magazyn stali_2

PL006488 INVEST-TECH Magazyn stali

PL006488 INVEST TECH Magazyn stali_3

PL006488 INVEST-TECH – Dwie suwnice w hali magazynowej

PL006488 INVEST TECH Magazyn stali_

PL006488 INVEST-TECH – Wyjątkowe wykończenie elewacji

Bez kompromisów

Na tle tych nowych inwestycji hala Invest-Tech wyróżnia się troską o detale i dopracowaniem formy. Pierwsze wrażenie buduje ujednolicona kolorystyka obiektu. Wybrany kolor antracytowy nawiązuje do innych, już wybudowanych budynków oraz architektury Invest-Tech – zwraca uwagę Sławomir Jezierski. W firmowym odcieniu grafitu utrzymana jest w całości elewacja hali, a także bramy i pozostałe jej elementy. W rezultacie powstała zwarta bryła wyróżniająca się czystością formy. Zastosowanie attyki umożliwiło ukrycie instalacji na dachu, wzmacniając założony efekt. Podobnie przemyślanym zabiegiem jest wprowadzenie bardzo wąskich opierzeń.

Dzięki zastosowaniu płyt warstwowych plus, z ukrytym zamkiem obróbki blacharskie są małe, a ich widoczność ograniczona, zarówno w połączeniach płyt warstwowych jak i w narożnikach. Zacięcie płyt pod kątem 45 stopni umożliwiło zminimalizowanie obróbek wyznaczając nowy standard. To jedna z pierwszych hal LLENTAB wykonana z użyciem tego szczególnego rodzaju wykończenia. Biorąc pod uwagę wizualny efekt, z pewnością nie ostatnia.

Fotowoltaika

W Invest-Tech dbamy o środowisko i ekologię, na terenie firmy wprowadziliśmy zasadę „zero waste”, zmieniliśmy nawyki przemieszczania się w magazynie, zamieniając tradycyjne wózki widłowe na wózki elektryczne. Niektóre z nich dodatkowo posiadają dodatkowe funkcje, które pozwalają nam zaoszczędzić energię dzięki koncepcji Pure Energy – podsumowuje Sławomir Jezierski. Dla inwestora od początku oczywiste było, że hala wyposażona zostanie w instalację fotowoltaiczną. W pierwszej fazie będzie to system PV o mocy 50 kW, ze względu na uproszczone w tym przypadku procedury. Powierzchnia dachu umożliwia jednak umieszczenia instalacji o mocy nawet pięciokrotnie większej – rozbudowa jest możliwa, a ze względu na zmienne ceny energii elektrycznej i duże lokalne zapotrzebowanie dalsze prace wydają się bardzo prawdopodobne. Ostateczne decyzje w tym zakresie zapadną jednak dopiero po praktycznych testach obecnego rozwiązania i ocenie jego przydatności.

Wprowadzenie instalacji fotowoltaicznej na dach hali przyczyniło się do wyboru oferty LLENTAB. Po raz kolejny decydującymi argumentami okazało się doświadczenie i kompetencje firmy. Lokalne firmy nie oferowały systemu klejonego CWL do montażu na dachu pokrytego membraną. Zastosowanie innych systemów wiązało się z ryzykiem przebicia tej warstwy. Dla inwestora kwestią kluczową była bezpieczna, długotrwała i bezawaryjna eksploatacja obiektu. Oferta LLENTAB w pełni odpowiada na te oczekiwania, zwłaszcza, że firma współpracuje ze sprawdzonym partnerem, biorąc pełną odpowiedzialność za zgodne ze sztuką budowlaną wykonanie tej pracy.

PL006488 INVEST TECH Magazyn stali_fotowolaika

PL006488 INVEST-TECH – Fotowoltaika na dachu hali

PL006488 INVEST TECH Magazyn stali fotowolaika

PL006488 INVEST-TECH – Fotowoltaika – system klejony CWL

Dlaczego LLENTAB?

Dział handlowy firmy LLENTAB podszedł do realizacji w sposób bardzo elastyczny, dopasował ofertę na budowę hali do naszych potrzeb – wyraża uznanie inwestor. Co ważne, projektanci potrafili dostarczyć rozwiązania, które spełniają ściśle sprecyzowane życzenia klienta. Z drugiej strony, nie wahali się przedstawić kolejne innowacyjne funkcjonalności. Przykładem tej owocnej współpracy jest wprowadzenie systemu podciśnieniowego odprowadzania wody. W odróżnieniu od grawitacyjnych systemów odwodnienia, w tym przypadku jest tylko jedno zejście do poziomu 0. Systemy podciśnieniowe pozwalają na skuteczne odprowadzenie wody opadowej przy użyciu jednego pionu, ograniczając liczbę, czas i koszt prac ziemnych. Do zalet tego wydajnego systemu należą m.in. możliwość samooczyszczania, wykorzystania rur o mniejszej średnicy, a więc lżejszych i mniej obciążających konstrukcję. Ponieważ nie są niezbędne spadki, orurowanie jest łatwiejsze do rozplanowania.

Profesjonalizm, szybka i adekwatna reakcja na potrzeby klienta, gotowość do nieszablonowego rozwiązywania problemów, wreszcie waga doświadczenia wynikająca z tysięcy realizacji – to wszystko przemawia za wyborem hali systemowej LLENTAB.