Hala stalowa to świetna inwestycja w przyszłość Twojego biznesu. Doskonale sprawdzi się jako miejsce produkcji nawet najbardziej skomplikowanych technologicznie towarów, magazyn, obiekt rolniczy czy sportowo-rekreacyjny. Budowa konstrukcji stalowej będzie jeszcze bardziej opłacalna, jeśli skorzystasz z szeregu dostępnych dofinansowań. Dowiedz się, z jakich programów wsparcia możesz pozyskać środki na budowę hali!

Unijne środki na stalowe hale produkcyjne

Rok 2020 to ostatni, w którym można pozyskać środki z unijnej perspektywy 2014-2020. Warto się o nie postarać. W obszarze przedsiębiorstw pespektywa ta wspiera przede wszystkimi projekty innowacyjne. Jeśli więc hala stalowa stanie się miejscem służącym Ci do prowadzenia produkcji o nowatorskim charakterze, możesz ubiegać się o dofinansowanie jej budowy.  Pieniądze na tego typu przedsięwzięcia przyznawane są na poziomie regionalnym oraz krajowym – np. w ramach ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Pozwala on na uzyskanie dotacji do tzw. środków trwałych, umożliwiających wdrażanie innowacyjnych technologii. Takim środkiem trwałym może być między innymi konstrukcja stalowa.

hala produkcyjna
hala produkcyjna

Dofinansowania na stalowe hale rolnicze

Dofinansowanie ze środków unijnych na budowę hali stalowej mogą otrzymać także osoby prowadzące działalność rolniczą. Powinny one przyjrzeć się uważnie przede wszystkim Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgodnie z jego harmonogramem, już w lipcu 2020 roku mali przedsiębiorcy rolni będą mogli składać wnioski o wsparcie w ramach operacji „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolnych”. Celem tej operacji jest podnoszenie innowacyjności gospodarstw. We wrześniu zaś rozpocznie się nabór wniosków na operację „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”. Zgodnie z jej założeniami mali i średni rolnicy będą otrzymywać środki między innymi na materialne inwestycje, które pozwolą im lepiej przetwarzać produkty rolne, a także wesprą handel nimi. Fundusze te mogą więc zostać przeznaczone np. na wzniesienie konstrukcji stalowej, która pomieści przetwórnię czy posłuży jako hala magazynowa.

hala rolnicza
hala rolnicza

Wsparcie ministerialne przy budowie stalowych hal sportowych

Środki na wzniesienie hali stalowej mogą popłynąć nie tylko z Unii Europejskiej, ale także naszych rodzimych ministerstw. Przykładowo Ministerstwo Sportu i Turystki często wspiera finansowo budowę hal sportowo-widowiskowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W gminie Strawczyn dotacja na tego typu obiekt wyniosła 3,5 milion złotych, w Stalowej Woli – prawie milion. Z pewnością warto więc o taką pomoc wystąpić.

Inne sposoby pozyskiwania funduszy na konstrukcje stalowe

Na tych kilku przykładach możliwości zdobywania środków potrzebnych do budowy hali stalowej oczywiście się nie kończą. Zarówno platforma Fundusze Europejskie, jak i ministerstwa prowadzą wiele różnorodnych projektów, których celem jest wspieranie przedsiębiorców oraz samorządów. Ta pierwsza instytucja zbiera wszystkie informacje na temat programów na swojej stronie. O rządowych środkach najlepiej czerpać wiedzę z witryn poszczególnych ministerstw. Jeśli dobrze poszukasz, z pewnością znajdziesz dotację, którą przeznaczysz na wzniesienie hali stalowej.