Czerwiec był dla nas bardzo intensywnym miesiącem – nasz zespół LLENTAB, oddał do dyspozycji dwanaście obiektów w pięciu województwach. W poniższym artykule opiszemy budowę hal magazynowych, produkcyjnych, zakładu utylizacyjnego oraz wiat – wszystkie te hale wybudowaliśmy dla naszych stałych klientów.

PL4866, PL4867 Krynicki II i III – zakład utylizacji stłuczki szklanej (odbiór 06.06.2019)

Przedsiębiorstwo Krynicki Recykling jest obecne na rynku od 1998 roku. Zajmuje się recyklingiem szkła, skupiając się na tym, by być liderem branży w regionie, wprowadzać innowacje i dążyć do ciągłej doskonałości. Stłuczkę szklaną pozyskuje, współpracując z producentami wyrobów w szklanych opakowaniach, gminami, przedsiębiorstwami komunalnymi oraz innymi podmiotami.

W Czarnkowie (woj. wielkopolskie) przy ulicy Nojego zrealizowaliśmy obecnie dwie umowy, na podstawie których powstały nieizolowane obiekty o powierzchniach 1194 m2 (PL4866) i 1809 m2 (PL4867). Oba obiekty stanowią dobudowę do istniejących hal tworząc zakład utylizacji stłuczki. Konstrukcje nośne obu budynków wykonane są z poprzecznych ram stalowych i słupów. Nachylenie pasa górnego wynosi 4°. Wszystkie elementy dostarczone na plac budowy są już odpowiednio przycięte i nawiercone w fabryce. Przyspiesza to montaż na placu budowy.

Wybudowane obie hale stalowe mają ściany w typie 0 izolacji. Pokrycie ścian stanowi tutaj blacha stalowa trapezowa ocynkowana na gorąco i zabezpieczona lakierem poliestrowym. Dachy hal są również w typie 0 izolacji. Po wewnętrznej stronie znajduje się w standardzie materiał NCD, który zapobiega wykraplaniu pary wodnej. Za odprowadzanie wody z dachu odpowiada system rynien, rur spustowych oraz podgrzewane koryta odwadniające.

PL4838 Tryumf II – galwanizernia (odbiór 07.06.2019)

Tryumf to firma z ponad dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Nagradza ona m.in. uczniów, pracowników, sportowców i biznesmenów. Dostarczyła ona 50 milionów trofeów do ponad 40 krajów. W swojej ofercie ma ponad trzy tysiące pucharów, medali, statuetek, dyplomów i innych.

Hala stalowa, którą wybudowaliśmy w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) przy ulicy Tołwińskiego, to galwanizernia – trofea pokrywane są tam specjalnymi powłokami. Hala produkcyjna z częścią biurową ma łączną powierzchnię 2682 m2.

Dach hali wykonany jest w typie SPH. Izolację cieplną stanowi tutaj pianka poliuretanowa PIR o łącznej grubości 120 mm. Nachylenie dachu wynosi 2°. Od zewnątrz dach pokrywa membrana z folii PVC, a sufit wyłożony jest blachą stalową wysoko profilowaną. Ściany w typie 6 izolacji wykonane są z płyty warstwowej w układzie pionowym również wypełnione są pianką poliuretanową PIR. Na jednej ścianie długiej została zastosowana płyta warstwowa o klasie korozyjności C4. Od wewnątrz widoczne są słupy hali, rygle i konstrukcja wsporcza pod bramy oraz stolarka aluminiowa. Ściany działowe są również izolowane.

Dobre wyposażenie hali pozwala na lepsze funkcjonowanie: sterowane elektrycznie i izolowane bramy w liczbie sześciu sztuk oraz brama szybkobieżna ze wzmocnioną tkaniną kurtyną PCW. Jej maksymalna prędkość otwierania wynosi 2 m/s. Bezpieczeństwo hali oraz pracowników jest większe dzięki klapom dymowym. Na dachu zamontowaliśmy 10 sztuk pasm świetlnych wykonanych z płyty wypełnionej pięciokomorową płytą poliwęglanową o grubości 16 mm.

PL4784 Spiroflex V – produkcja elementów wentylacji

Systemy kominowe i wentylacyjne to specjalność firmy Spiroflex, która działa od 1994 roku. Firma ta jest uznanym producentem systemów wentylacyjnych oraz kompleksowych systemów odprowadzania spalin. W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie rynku firma rozbudowała park maszynowy, by świadczyć również usługi cięcia strumieniem wody, gięcia blach, lakierowania proszkowego.

Budowa hali produkcyjnej

Wzniesiona obecnie hala o wymiarach 14,1 × 21,4 × 7,2 m znajduje się w Mielcu (woj. podkarpackie). Konstrukcja hali przygotowana jest pod montaż suwnicy.

Dach w typie 3 izolacji, o nachyleniu 4° pokrywa blacha stalowa trapezowa. Izolację stanowi tutaj wełna szklana o grubości 200 mm. Izolacja w ścianach i stropodachu wentylowana jest poprzez kalenicę.

Dobre oświetlenie hali możliwe jest m.in. dzięki doświetlom połaciowym z pięciokomorowego poliwęglanu oraz dwóm płytom poliestrowym zbrojonym włóknem szklanym. Na zewnątrz znajdują się oparte na dodatkowych słupach daszki o szerokości 4 m, wraz z systemem rynien. Poprowadzone są one wzdłuż ściany szczytowej opisywanej hali oraz już istniejącej.

PL4919 Hemarpol V – magazyn metali kolorowych (odbiór 06.06.2019)

Hemarpol prowadzi skup i sprzedaż złomu oraz recykling metali kolorowych i kabli. Posiada własne laboratorium analiz, wyspecjalizowaną kadrę, specjalistyczny sprzęt załadunkowy i transportowy. Skupia się na ekologii i ochronie środowiska naturalnego.

Zrealizowany w Kaletach (woj. śląskie) przy ul. Fabrycznej projekt obejmował budowę wiaty magazynowej bez ścian zewnętrznych. Jej powierzchnia wynosi 730 m2 (39.9 × 19.3 × 12.0 m). Konstrukcja hali to poprzeczne ramy stalowe oparte na słupach. Wykonane zostały podciągi stalowe na ścianach długich. Blacha, którą wyłożony jest dach, zabezpiecza warstwa cynku oraz lakier poliestrowy. Mocowana jest ona przy pomocy blachowkrętów ze stali nierdzewnej z podkładkami samowulkanizującymi. Jest to już piąta umowa realizowana dla tego klienta.

Odprowadzanie wody z dachu (nachylenie wynosi 4°) wiaty możliwe jest dzięki systemowi rynien i rur spustowych. Rynny znajdują się po jednej stronie hali, woda odprowadzana jest do koryta odwadniającego.

Wiata wyposażona jest również w cztery klapy dymowe (z możliwością przewietrzenia), drzwi aluminiowe, dwie bramy przesuwne i ścianę działową. Wzdłuż kalenicy znajduje się uchwyt asekuracyjny służący do przypinania lin zabezpieczających przed upadkiem na dachu.

PL4739 Promarol-Plus II – wiata przy zakładzie utylizacji odpadów (odbiór 30.06.2019)

Promarol-Plus zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług w zakresie przetwarzania produktów ubocznych różnego pochodzenia: przemysł farmaceutyczny, weterynaryjny, kosmetyczny i inne. Odbiera, transportuje i unieszkodliwia. To jedyne tego rodzaju przedsiębiorstwo w województwie lubuskim.

Wybudowane przez nas w Sławie (woj. wielkopolskie) przy ulicy Ciepielówek wiaty mają  powierzchnię 796 m2 – ich wymiary wynoszą odpowiednio 10,2 × 36,5 x 5,0 m i 20,7 × 20,5 x 5,0 m. Powstały one na przygotowanym przez Inwestora betonowym fundamencie. Konstrukcję nośną stanowią tutaj poprzeczne ramy stalowe o nachyleniu pasa górnego równemu 4° oparte na słupach.

Wszystkie elementy konstrukcyjne wykonane są z wysokiej jakości stali ocynkowanej na gorąco, jest to tzw. ocynk hutniczy. Warstwa cynku wynosi 450 g/m2 dla profili 3 mm i grubszych oraz 274 g/m2 dla cieńszych profili.

Wszystkie opisane w tym artykule hale dzięki użytym przez nas materiałom mają odporność ogniową klasy E.

W drugiej części przybliżymy pozostałe hale, których budowę ukończyliśmy w czerwcu.