Mimo ogromnej popularności murowanych hal produkcyjnych, coraz więcej inwestorów decyduje się zastąpić je stalowymi konstrukcjami. Hale stalowe to atrakcyjna alternatywa dla murowanych budynków, których realizacja z reguły jest nie tylko czasochłonna, ale też kosztowna. Czy budowa stalowej hali wiąże się z większymi wydatkami? W poniższym wpisie można znaleźć porównanie kosztów wykonania stalowych i murowanych hal produkcyjnych.

Hale stalowe a murowane – wady i zalety

Podstawową różnicą między nimi jest rodzaj zastosowanego materiału. Hale stalowe i murowane jednak wiele łączy. Oba rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo, niezwykłą wytrzymałość oraz stabilność konstrukcji. Największą zaletą wykonanych ze stali hal jest szybki czas montażu. W przypadku firmy LLENTAB, która należy do wiodących w Europie producentów hal stalowych, wynosi on około 15 tygodni. Hale murowane powstają znacznie dłużej. Dodatkowo, ich realizacja uzależniona jest od pory roku. W przeciwieństwie do nich, hale stalowe można budować przez cały rok. Przejdźmy jednak do kosztów. Jakie rozwiązanie jest tańsze? Z pewnością będą to hale stalowe. Hale stalowe wymagają mniejszych nakładów finansowych, a jednocześnie stwarzają dużo więcej możliwości w zakresie konfiguracji oraz późniejszej rozbudowy obiektu.

budowa hali stalowej

Hale stalowe – od czego zależą koszty wykonania?

Zarówno w przypadku hal stalowych, jak i murowanych, oszacowanie dokładnych kosztów inwestycji wymaga wnikliwej analizy. Wiele bowiem zależy od indywidualnych potrzeb Klienta, charakteru realizacji oraz jej powierzchni. Cena za budowę 1m2 hali może się wahać w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Hale stalowe różnią się od siebie m.in. wielkością, konstrukcją, izolacją, pokryciem dachu czy ścian, kolorem, wyposażeniem.. Wycena przygotowywana jest w oparciu o wymagania inwestorów oraz indywidualny projekt. Duże znaczenie ma rodzaj zastosowanej obudowy oraz wyposażenie dodatkowe. Hale stalowe w ofercie LLENTAB wyceniane są w zależności od ich planowanego rozmiaru, wybranego typu izolacji, liczby oraz rodzaju okien i drzwi, kolorów, oraz oczywiście od warunków panujących w danym regionie, a mianowicie od prawdopodobieństwa opadów śniegu czy siły wiatru. Obciążenia  te mają bowiem znaczący wpływ na przyjęty typ konstrukcji obiektu.

Hale stalowe i elementy ich wyceny

Podczas gdy budowa hali murowanej może z łatwością przekroczyć kilkaset tysięcy złotych, wykonany z płyt warstwowych obiekt można postawić znacznie taniej. Ile kosztują hale stalowe? Cena inwestycji zależy przede wszystkim od jej rozmiarów, ale liczy się też przeznaczenie, rodzaj obudowy oraz wyposażenie. Oszczędność w tym przypadku stanowi także krótki czas realizacji. Niełatwo go wycenić, jednak nie bez znaczenia pozostaje fakt, że hale stalowe można zagospodarować niezwłocznie po ich postawieniu. Nie należy też się obawiać o trwałość stalowej konstrukcji. W ofercie marki LLENTAB można znaleźć hale z odpornymi na korozję, ocynkowanymi profilami i wyróżniającą się niezwykłą wytrzymałością stalą. Decydując się na hale stalowe, warto pamiętać o związanych ze stworzeniem projektu budowy kosztach. Na podobny wydatek trzeba się jednak przygotować także w przypadku murowanych obiektów.

PL5885 nowy styl_produkcja i magazyn

Nowoczesne hale stalowe LLENTAB

Nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz. Gwarantując krótki okres realizacji inwestycji, firma LLENTAB umożliwia inwestorom szybsze rozpoczęcie produkcji, a co za tym idzie, wcześniejsze generowanie dochodów. Nowoczesne hale stalowe kosztują mniej niż murowane także ze względu na optymalizację konstrukcji obiektu. Dzięki przemyślanym projektom, można zyskać maksymalną przestrzeń użytkową dla danej działalności. Realizowane przez LLENTAB hale stalowe łączą wysoką funkcjonalność z rozwiązaniami sprzyjającymi bezpieczeństwu i niewielkim ciężarem. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na to, ile kosztują hale stalowe? Będzie to m.in. liczba zaangażowanych w realizację osób. Budowa murowanych obiektów wymaga licznego zespołu profesjonalistów. W przypadku stalowych konstrukcji wystarczy kilka osób, co znacząco obniża wydatki związane z wykonaniem hali. Podsumowując, koszty hal stalowych należą do najniższych na rynku. Jest to atrakcyjna opcja nie tylko ze względów finansowych, ale też praktycznych.