Przed przystąpieniem do nowej inwestycji należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Nie inaczej jest w przypadku stawiania hal, w tym hal produkcyjnych, magazynowych, sportowych, handlowo-usługowych czy rolniczych. Pierwsze z nich brzmi wtedy: hala stalowa czy murowana? Która z technologii będzie korzystniejsza? Dlaczego powinienem zdecydować się na to, a nie inne rozwiązanie? Postaramy się pomóc Ci znaleźć odpowiedź!

Wymagania – co muszę zrobić, zanim przystąpię do budowy hali?

Proces stawiania hali zaczyna się na długo przed wejściem ekipy na plac budowy. Już na tym etapie pojawiają się różnice pomiędzy halą murowaną a halą stalową. Po pierwsze: nie wszędzie da się wybudować halę murowaną. Problemu tego nie ma w przypadku hali stalowej – tę można posadowić nawet na trudnym terenie. Po drugie: zarówno budowa hali murowanej, jak i stalowej wymaga pozwoleń. Ich zdobywanie kosztuje zazwyczaj wiele czasu i zachodu. Warto więc wiedzieć, że – ogólnie rzecz biorąc – postawienie konstrukcji stalowej wymaga mniejszej liczby pozwoleń niż ma to miejsce w przypadku obiektu murowanego.

Czas realizacji – kiedy koszt budowy hali zacznie się zwracać?

Celem każdej inwestycji jest zysk. To właśnie ze względu na oczekiwane profity decydujemy się na nakłady finansowe. Nic więc dziwnego, że chcemy, by koszt budowy hali jak najszybciej się nam zwrócił. Pod względem szybkości realizacji hale stalowe wypadają korzystniej niż murowane. Czas budowy zależy oczywiście od wielu czynników, ale postawienie hali stalowej to raczej kwestia tygodni, podczas gdy murowanej – miesięcy. Z czego wynika taka dysproporcja?

  1. Hale stalowe powstają z gotowych modułów, dzięki czemu cały proces przebiega sprawniej.
  2. Konstrukcja hali stalowej jest lekka i łatwa w łączeniu, więc do zmontowania całości nie potrzeba kilkudziesięciu budowlańców, a jedynie kilku montażystów. A znalezienie wielu dobrych rąk do pracy w dzisiejszych czasach także wymaga czasu!
  3. Hale stalowe, w przeciwieństwie do hal murowanych, mogą być stawiane o każdej porze roku, a pogoda nie ma żadnego wpływu na przebieg prac. To sprawia, że na zakończenie inwestycji nie trzeba długo czekać.

Jeśli więc zależy Ci, by Twoja hala zaczęła jak najszybciej na siebie pracować, zdecyduj się na konstrukcję stalową.

Przygotowanie konstrukcji pod budowę hali stalowej
Montaż konstrukcji pod halę stalową

Trwałość budynku – jak długo posłuży mi hala stalowa?

Wiele osób jest mylnie przekonanych, że hale murowane są trwalsze od hal stalowych. Wynika to prawdopodobnie z naturalnego przywiązania do tradycyjnych rozwiązań, nawet jeśli nowe technologie w niczym nie ustępują starszym. Obecnie hale stalowe, szczególnie te dostarczone przez sprawdzonego producenta, spełniają swoje funkcje nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności konserwacji. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom opierają się nawet najtrudniejszym warunkom. Nie różnią się więc tutaj niczym od hal murowanych. Dodatkowo utrzymanie ich w dobrym stanie jest naprawdę łatwe i tanie, a w przyszłości nie będą wymagać kosztownych remontów.

Przyszłość inwestycji – co jeśli będzie konieczna przebudowa hali?

Obecnie rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Kiedyś byliśmy w stanie przewidzieć, czy poczyniona inwestycja będzie spełniać nasze oczekiwania przez lata. Dziś trudno o taką pewność. Co więc, jeśli będziemy zmuszeni przebudować halę w taki sposób, by dopasowała się do naszych nowych potrzeb? Zarówno w przypadku hal murowanych, jak i stalowych jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że koszt przebudowy hali murowanej będzie o wiele wyższych niż koszt przebudowy hali stalowej. Co więcej – halę stalową można nie tylko rozbudować czy zmienić jej układ, ale nawet przenieść ją w inne miejsce lub całkowicie zdemontować, odzyskując część poniesionych kosztów. Taka elastyczność jest nie do przecenienia.

Hala stalowa - widok z zewnątrz
Hala stalowa - widok z wnętrza

Funkcjonalność – czy hala stalowa spełni wszystkie moje oczekiwania?

Szybkość realizacji inwestycji czy łatwość późniejszej przebudowy przemawiają na korzyść hal stalowych. Czy jednak są one tak samo funkcjonalne jak tradycyjne hale murowane? Przyjrzymy się najważniejszym wyznacznikom.

  1. Temperatura

W powszechnym przekonaniu w halach murowanych łatwiej utrzymać stałą temperaturę. Oczywiście jest w tym ziarno prawdy. Należy jednak pamiętać, że technologia wciąż idzie do przodu i dziś w halach stalowych można zastosować skuteczną izolację, a nawet dodać klimatyzację lub ogrzewanie. Dzięki temu hale stalowe mogą służyć nie tylko jako hale produkcyjne czy magazynowe, ale także chłodnie czy biura.

2. Przestrzeń

Hala stalowa kojarzy nam się przede wszystkim z nieskomplikowanym, jednonawowym budynkiem. Nic bardziej mylnego! W halach stalowych można stworzyć kilka różnych pomieszczeń, w tym tzw. pomieszczenia czyste.

3. Wyposażenie

W wielu typach hal (np. w halach produkcyjnych) istotna jest także możliwość zastosowania odpowiedniego sprzętu. Wbrew pozorom w hali stalowej wcale nie jest to trudniejsze niż w hali murowanej. Tu także możesz bez problemu zamontować zarówno suwnicę z transportem podpartym, jak i podwieszanym. Ponadto stalowe konstrukcje są o wiele lżejsze od murowanych, łatwiej więc stworzyć hale o dużej rozpiętości (nie musisz stosować dodatkowych podpór) i pomieścić maszyny dużych rozmiarów.

4. Wygląd

Hala murowana zawsze będzie miała więcej możliwości ingerencji w wygląd budynku, ponieważ, w przeciwieństwie do hali stalowej, nie powstaje z gotowych modułów. Mitem jest jednak, że hala stalowa nie może dobrze wyglądać. Najlepsi producenci hal stalowych dysponują różnego rodzaju elewacjami, płytami warstwowymi w rozmaitych kolorach czy atrakcyjnymi opcjami wykończenia. Dzięki nim konstrukcje stalowe mogą wyglądać dokładnie tak, jak sobie wymarzysz.

HALA STALOWA A MUROWANA – PORÓWNANIE FUNKCJONALNOŚCI

Hala stalowaHala murowana
Izolacja termicznaTAKTAK
Hale wielonawoweTAKTAK
Pomieszczenia czysteTAKTAK
Urządzenia podwieszaneTAKTAK
Duża rozpiętość bez podpórTAKNIE
Atrakcyjne wykończenia architektoniczneTAKTAK

Wbrew pozorom hala stalowa nie jest więc mniej funkcjonalna od hali murowanej. Ta zaprojektowana z pomocą dobrego producenta spełni Twoje oczekiwania i zostanie odpowiednio dopasowana do wszystkich Twoich potrzeb.