PL3243 Emitech (odbiór 19.12.2019 r)

Kolejnym wybudowanym przez nas w grudniu obiektem jest dwuspadowa hala pod magazyn elektroinstalacyjny dla firmy Emitech. Zaplanowaliśmy budowę i przygotowaliśmy projekt hali, która wybudowana została w Bytomiu przy ulicy Leśnej.

Budynek ma wymiary 18 x 25 m (szerokość x długość) i jest wysoki na 5,7 m, zaś jego powierzchnia wynosi 460 m2. Budowa hali magazynowej osadzona została na betonowym fundamencie, którego przygotowaniem zajął się Inwestor.

Konstrukcję budynku stanowią elementy wykonane ze stali ocynkowanej na gorąco. Projekt hali stalowej musi przewidywać różne obciążenia, dlatego oprócz jej ciężaru własnego, ale też tych wywołanych wiatrem i śniegiem, uwzględniliśmy możliwość przyjęcia dodatkowego obciążenia technologicznego wynoszącego 0,1 kN/m2. Jako że hala jednym szczytem przylega do wysokiego na 8 m budynku, uwzględniliśmy możliwość wystąpienia w tym miejscu worka śnieżnego. Ponadto z uwagi na możliwość wystąpienia szkód górniczych, zastosowaliśmy przegubowe połączenie rygla kratowego ze słupem.

Ściany od zewnątrz pokryte zostały blachą stalową trapezową, ocynkowaną na gorąco i zabezpieczoną lakierem poliestrowym. Przytwierdzona została ona śrubami ze stali  nierdzewnej. W jednej ze ścian znajduje się brama o wymiarach 3,6 x 3,5 m, firmy Hormann. Brama ta jest izolowana, elektrycznie podnoszona i ryglowana od wewnątrz. Wejście do budynku zapewnią między innymi jednoskrzydłowe drzwi aluminiowe wyposażone w dwa zamki, klamki i samozamykacz.

Dach budynku nachylony jest pod kątem 7°. Pokrywa go blacha stalowa trapezowa o grubości 0,63 mm, która również jest ocynkowana na gorąco i pokryta lakierem, a przytwierdzona została nierdzewnymi śrubami. Wewnętrzną stronę blachy pokrywa materiał zapobiegający wykraplaniu się pary wodnej.

Woda odprowadzana jest rynnami i rurami spustowymi wykonanymi ze stali ocynkowanej powlekanej, które znajdują się po obu stronach hali. Na dach można się dostać drabiną umieszczoną na wysokości dwóch metrów od poziomu zerowego hali. Dla bezpieczeństwa zamontowano wzdłuż kalenicy rurkę dachową do asekuracji.

Budowa hali obejmuje także jej sprawne funkcjonowanie, jednym z elementów wliczających się w to jest światło, które do budynku wpuszczają

podłużne doświetla połaciowe, nieotwieralne i montowane równolegle do kalenicy. Ich wymiary to 6,6 x 1,8 m. Są to cztery pasy o łącznej powierzchni 47,5 m2, które mają zapewniać pracownikom jak najwięcej naturalnego światła.