Obecnie postawienie jakiegokolwiek budynku nie stanowi większego problemu. Coraz więcej obiektów powstaje bowiem z konstrukcji stalowych, które wyróżniają się szybkością montażu. Hale stalowe świetnie sprawdzają się w różnych branżach i z powodzeniem zastępują budynki murowane. Mogą zostać wykorzystane jako hale produkcyjne, magazynowe lub sportowe. Znajdują także zastosowanie w przemyśle, rolnictwie czy usługach. Tak naprawdę nie ma ograniczenia w budowie hal stalowych – obecnie wykonuje się z nich najróżniejsze budynki. Warto jednak już na etapie projektowania zastanowić się, co dokładnie powinno się w nich znaleźć, a konkretnie – gdzie umieścić biuro, które bardzo często jest niezbędne w najróżniejszych budynkach.

Rodzaj hali a umiejscowienie biura

Przepisy BHP jasno regulują kwestie pomieszczeń, które powinny znaleźć się w zakładach pracy, w których na co dzień przebywają pracownicy. Będą to chociażby pomieszczenia socjalne, szatnie, toalety czy stołówka. Bardzo często potrzebne jest jednak biuro, w którym swoje obowiązki będą wykonywać pracownicy wyższego szczebla czy kadra zarządzająca. W przypadku stawiania obiektu z konstrukcji stalowej inwestor może stawiać sobie pytanie – czy biuro powinno znaleźć się w hali, czy obok niej. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualnych potrzeb oraz projektu danego obiektu, a decyzja zależy tylko i wyłącznie od inwestora. Warto jednak zastanowić się, które rozwiązanie będzie najlepsze, chociażby ze względu na specyfikę funkcjonowania danego przedsiębiorstwa, ale również na związane z tym koszty.

hala biurowa
hala z biurem

Biuro wewnątrz hali – korzyści

Hala magazynowa czy produkcyjna to obiekty, które powinny posiadać pomieszczenia socjalne dla swoich pracowników. Co więcej, muszą być zgodne z przepisami BHP, a co za tym idzie z zapewnieniem odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym podjęcie decyzji, gdzie umieścić część socjalno-biurową może być nieco skomplikowane. Posiadanie biura wewnątrz hali z całą pewnością jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ sprawia, że wszyscy pracownicy danej organizacji znajdują się w jednym miejscu. Pozwala to na bieżącą kontrolę pracowników przez kadrę zarządzającą, a jednocześnie sprawia, że nie ma konieczności wychodzenia poza obręb jednego budynku. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie zimą. Projektując budynek oraz wszelkie pomieszczenia dodatkowe należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

hala z czescia biurowa
hala z czescia biurowa

Zabezpieczenia przeciwpożarowe a biuro

Ze względu na ochronę przeciwpożarową wiele biur oraz zapleczy socjalnych budowanych jest w technologii tradycyjnej. Wynika to przede wszystkim z konieczności zabezpieczenia tej części obiektu, jednak wiąże się to również z dodatkowymi kosztami. W takich sytuacjach jest kilka wyjść z sytuacji. Możliwe jest bowiem zbudowanie biura, które będzie przylegało bezpośrednio do hali i współdzieliło z nią ścianę. Oczywiście w takim przypadku również należy zadbać o to, żeby odpowiednio zabezpieczyć obiekt przed pożarem. Przepisy te będą tym bardziej rygorystyczne, im wyższa strefa obciążenia ogniowego. Zazwyczaj wystarczy postawienie otynkowanej ściany murowanej, która będzie oddzielać strefy pożarowe dla biura i hali.

Biuro wewnątrz czy obok – gdzie zbudować?

Biuro wewnątrz hali czy obok? Jak będzie lepiej? Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli mówimy o hali, w której mieści się warsztat samochodowy lub inny obiekt usługowy, to biuro, w którym obsługiwani są klienci można umieścić tuż obok. W ten sposób rozdziela się budynki ze względu na ich przeznaczenie. Z kolei, jeśli powstaje duża hala produkcyjna, to z praktycznego punktu widzenia zaplecze socjalne oraz biurowe może mieścić się w tym samym miejscu, pod warunkiem dostosowania się do przepisów. Tak naprawdę wszystko zależy od projektu danego obiektu, budżetu oraz woli inwestora.

hala stalowa z biurem
hala stalowa z biurem