W poniższym artykule przestawimy pozostałe budowy zakończone w sierpniu. Są wśród nich między innymi dwie hale produkcyjne, które wybudowaliśmy dla Dűrr Poland i Unionalpha Spa.

PL4813 DűRR POLAND Sp. z o.o. (30.08.2019)

Grupa Dűrr jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się inżynierią mechaniczną i zakładową, posiada szeroką wiedzę specjalistyczną w zakresie automatyzacji i digitalizacji, Przemysłu 4.0.

Dűrr Poland jest integralną częścią Grupy, w Polsce siedziba Spółki znajduje się w Radomiu (woj. mazowieckie).

Właśnie tam Llentab wybudował obiekt o łącznej powierzchni 5382,0 m2. W jego skład wchodzą hala produkcyjna o wymiarach 28,4×183,8×8,1 m (szerokość x długość x wysokość) i wiata 18,6×8,7×6 m. Powierzchnia hali wynosi 5220,0 m2, a wiaty 162,0 m2.

Konstrukcję nośną hali stanowią poprzeczne ramy stalowe z ryglem stalowym kratowym dwuspadowym o nachyleniu pasa górnego 7° i poziomym pasie dolnym oraz słupy. Konstrukcja przygotowana jest do montażu dwóch suwnic o udźwigu do 10,0 ton.

Dach hali produkcyjnej jest izolowany – typ SPH. Zastosowano izolację cieplną z wełny mineralnej o łącznej grubości 210 mm, spełniającą wymogi dla obiektów z temperaturą wewnątrz ≥16°C. Pomiędzy wełną a blachą sufitową znajduje się folia, która stanowi izolację paroszczelną.

Wiata pokryta jest dachem nieizolowanym typu 0.

Ściany w typie 7 izolacji z płytami warstwowymi w układzie poziomym wypełnionymi pianką poliuretanową o grubości 100 mm również spełniają wymogi dla obiektów z temperaturą wewnątrz ≥16°C. Izolacja ścian w rejonie części murowanych wewnątrz hali zapewnia temperaturę 8-16°C.

Po obu stronach elewacji znajdują się po dwa ciągi okien. Elewacja wschodnia: 9 okien rozwierno-uchylnych plus 3 okna stałe oraz 4 okna rozwierno-uchylne plus 3 stałe. Elewacja zachodnia odpowiednio: 3 plus 4 oraz 9 plus 4.

W obiekcie znajduje się 6 sztuk drzwi, 9 klap dymowo-przewietrzających i 3 zdalnie sterowane bramy.

Wykonano 18 dodatkowych otworów ściennych pod nagrzewnice i czerpnie i 5 dodatkowych przejść dachowych pod wentylatory.

Wyposażenie dodatkowe stanowią drabina spiralna i uchwyt asekuracyjny wzdłuż kalenicy.

Daszek wychodzący ze ściany ma wymiary 27,1×3,5 m. Na ścianie szczytowej i długiej znajdują się attyki o wysokości 2 m.

Ściany i dach hali są szare – LL7035, RAL 7016.

Okna, drzwi, bramy, rynny i rury spustowe są w kolorze szarym antracytowym RAL 7016.

PL4954 UNIONALPHA SPA (02.08.2019)

W miejscowości Łęg (woj. dolnośląskie) dla producenta kabli i przewodów, Firmy Unionalpha Spa wybudowana została hala produkcyjna. Ten biały budynek (płyty warstwowe na ścianie od zewnątrz RAL 9002) z szarym dachem ma wymiary 17,1×72,7 m i wewnętrzną wolną wysokość przy długiej ścianie 4,5 m. Powierzchnia po obrysie zewnętrznym wynosi 1243 m2.

Fundament betonowy wykonano zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Llentab.

Konstrukcję nośną hali stanowią poprzeczne ramy stalowe z ryglem stalowym kratowym dwuspadowym o nachyleniu pasa górnego 4° i poziomym pasie dolnym. Słupy ram połączone są węzłami sztywnymi z ryglem oraz przegubowo z fundamentem. Do produkcji elementów konstrukcyjnych wykorzystujemy blachę stalową obustronnie ocynkowaną ogniowo. W zależności od grubości elementów stosuje się dwie grubości powłoki cynku: 450 lub 275 g/m2.

Przed rozpoczęciem projektowania zawsze sprawdzamy i określamy stopień obciążenia ogniowego, dzięki czemu możemy dobrać najbardziej odpowiednie materiały do produkcji całej konstrukcji. W przypadku tej hali użyte materiały spełniają wymogi dla budynków o klasie odporności ogniowej E.

Zewnętrzna strona izolowanego dachu (typ SPH) pokryta jest membraną z folii PVC o grubości 1,5 mm. Zastosowanie pianki PIR o grubości 80 mm i współczynniku przenikania ciepła  Uc=0,28 W/(m2xK) umożliwia osiągnięcie temperatury wewnątrz od 8 do 16°C. Pomiędzy pianką a blachą sufitową znajduje się folia stanowiąca izolację paroszczelną. Sufit wyłożony jest blachą stalową wysoko profilowaną, ocynkowaną na gorąco, montowaną przy pomocy kołków wstrzeliwanych lub wkrętów stalowych.

Ściany w typie 6 izolacji również wypełnione są pianką PIR o podanych wyżej parametrach.

Hala posiada 4 okna, drzwi i 2 bramy podnoszone przy pomocy silnika elektrycznego, a także drabinę aluminiową.

Woda z dachu odprowadzana jest za pomocą systemu rynien i rur spustowych umieszczonych po obu stronach hali.

PL4895 LEXUS (19.08.2019)

Llentab brał również udział w budowie hali handlowej jaką jest salon samochodowy Lexus w Gdańsku (woj. pomorskie), przy alei Grunwaldzkiej 270.

Jego szerokość wraz z attykami wynosi 56,8 m, a długość (również z attykami) 36,0 m.

Wewnętrzna wolna wysokość nawy środkowej to 8,1 m, naw bocznych zaś 7,3 m.

Salon ma powierzchnię 1944 m2.

Konstrukcję nośną hali stanowią poprzeczne ramy stalowe, z ryglem stalowym kratowym dwuspadowym o nachyleniu pasa górnego 2° i poziomym pasie dolnym. Krzyżulce i rygle wykonane są z ocynkowanych profili zimnogiętych, które gwarantują długotrwałą jakość i niskie zużycie stali. Wszystkie profile mają otwory wybijane podczas procesu produkcji, co, w połączeniu z etykietowaniem każdego profilu, zapewnia prawidłowy montaż.

W projekcie uwzględniono bardzo duże obciążenie technologiczne dla sufitów podwieszanych, central klimatyzacyjnych i instalacji.

Na dachu w typie SPH zastosowano izolację w postaci membrany z folii PVC Protan o grubości 1,5 mm mocowaną mechanicznie łącznikiem teleskopowym z wkrętem i zgrzewaną na zakładach. Użyto także wełny mineralnej o łącznej grubości 250 mm. Pomiędzy wełną a blachą sufitową znajduje się folia, która stanowi izolację paroszczelną. Salon spełnia wymogi dla obiektów z temperaturą wewnątrz ≥16°C.

Wyposażenie dodatkowe stanowi między innymi systemowy uchwyt asekuracyjny wzdłuż kalenicy, służący do przypinania lin zabezpieczających przed upadkiem z dachu.