We wcześniejszym artykule pisaliśmy o halach wybudowanych w woj. warmińsko-mazurskim. Obie z nich to hale produkcyjne – pierwsza z nich przeznaczona jest pod produkcję drzwi zaś druga worków foliowych. Tym razem z północy Polski przenosimy się na południe, gdzie zespół LLENTAB, producent hal stalowych, oddał do dyspozycji dwa obiekty.

PL4830 BASCO 2 II (odbiór 18.04.2019)

Nasz Inwestor zajmuje się handlem sprawdzonymi i renomowanymi towarami z branży techniki grzewczej i sanitarnej. Firma została założona w 1994 roku w Mielcu, zyskała sobie sympatię klientów dzięki fachowości i kompleksowej obsłudze. Cechą Basco 2 jest także dynamiczny rozwój, dzięki któremu przedsiębiorstwo obecnie posiada 70 000 produktów w swojej ofercie.

Firma posiada 5000 m2 powierzchni biurowo-magazynowej i 12000 m2 powierzchni utwardzonej zewnętrznej. Najnowszym projektem, w którym braliśmy udział było wybudowanie hali stalowej stanowiącej hurtownię (to już druga tego typu realizacja dla tego klienta).  Jej wymiary to ok. 50,1 × 47,4 × 10,0 m (szerokość x długość x wysokość), co daje łączną powierzchnię 2372 m2. Obiekt spełnia wszystkie najnowsze normy wytrzymałościowe pod względem obciążenia śniegiem, wiatrem oraz obciążenia technologicznego. Budowę rozpoczęliśmy na przygotowanym przez zamawiającego betonowym fundamencie.

Projekt hali stalowej zakłada konstrukcję z ocynkowanej na gorąco, zimno giętej stali. Dostarczane elementy zawsze są nawiercone i przycięte na wymiar już w fabryce, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas na placu budowy. Pokrywa je ochronna warstwa cynku, dzięki czemu żywotność naszych hal określana jest dziesiątki lat.

Dach hali w typie 5 izolacji, o kącie nachylenia połaci 4° pokryty jest blachą stalową trapezową, także ocynkowaną na gorąco i zabezpieczoną lakierem poliestrowym. Izolowany jest on 200 mm warstwą wełny szklanej. Sufit hali stanowi również stalowa blacha trapezowa. Ściany zaś izolowane są warstwą wełny szklanej o grubości 195 mm. Izolacja w ścianach i stropodachu jest wentylowana przez kalenicę, standardowo stosujemy także folię paroszczelną.

W hali tej konstrukcja widoczna jest od zewnątrz.

Doświetlenie i sprawny przeładunek

Dobre doświetlenie hali jest zapewnione dzięki doświetlom połaciowym wykonanym z pięciokomorowego poliwęglanu, wraz z dwoma płytami poliestrowymi zbrojonymi włóknem szklanym.

Istotną częścią zabudowy są również dwa doki przeładunkowe składające się m. in. ze stalowej izolowanej bramy Hormann. Brama ta wyposażona jest w napęd elektryczny wraz z wewnętrzną skrzynką sterowniczą. W przypadku awarii rygiel umieszczony po wewnętrznej stronie bramy chroni przed opadnięciem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest uniemożliwienie przypadkowego włożeniem palców podczas ruchu.

Do bramy przylega hydrauliczna platforma wyrównawcza z krawędzią wychylną, gumowymi odbojami i uszczelką wokół platformy. Brama z rampą są zsynchronizowane. Pozwala to usprawnić transport i zwiększyć bezpieczeństwo. Zainstalowaliśmy też kurtynę uszczelniającą i naprowdzacze kół z rur ocynkowanych. Poprawia to nie tylko bezpieczeństwo, ale też komfort pracy.

 

PL4811 ZM Invest (odbiór 01.04.2019)

Spółka ZM Inwest prowadzi szeroko pojętą działalność realizowaną w branży hutnictwa żelaza i stali, przemyśle metali niezależnych i przemyśle odlewniczym. Została ona założona w 2002 roku i w kolejnych latach rozszerzała swoją działalność, tworząc nowe oddziały. Swoim klientom oferuje też usługi doradcze, projektowe, instalacyjne i serwisowe, które dotyczą m.in. ceramiki ogniotrwałej.

W Ropczycach przy ul. Przemysłowej powstała nowa fabryka, która została wybudowana przez nas – LLENTAB, producenta hal stalowych. Po przygotowaniu przez Inwestora betonowego fundamentu, rozpoczęliśmy budowę. Obiekt ma wymiary 18,0 × 63,4 × 7,2 m (szerokość x długość x wysokość), co daje powierzchnię wielkości 1141 m2. Dach jest w typie 5 izolacji. Pokrywa go blacha stalowa trapezowa ocynkowana na gorąco. Izolację dachu stanowi 250 mm warstwa wełny szklanej. Ściany są w typie 3 izolacji. Wykonane są one także z blachy stalowej trapezowej z izolacją z wełny szklanej ale o grubości 220 mm.

Wyposażenie obejmują między innymi trzy bramy Hormann wielkości 5 × 5 m i dwie 3 × 3 m oraz okna, drzwi, drabinka aluminiowa. Za doświetlenie obiektu odpowiadają m. in. pasma świetlne wykonane z sześciokomorowego poliwęglanu o wymiarze 3,0 x 48,0 m.

Na całej szerokości hali umieściliśmy ścianę działową izolowaną. W części produkcyjnej znajduje się konstrukcja pod suwnicę o udźwigu do 10 ton. Za usprawnienie wentylacji odpowiadają klapy przewietrzające w paśmie świetlnym na dachu, które są sterowane silnikiem elektrycznym. W wypadku prowadzenia na dachu prac montażowych i konserwacyjnych, konsola do pasma świetlnego wyposażona jest w zaczepy dla osobistego bezpieczeństwa.

W ostatnim artykule dotyczącym kwietnia 2019 roku przedstawimy trzy pozostałe realizacje, które z wielu względów zasługują na uwagę.